625 te dragen, verkeert onder de linker arm te swenken, neder te leggen en wat dies meer is, als: het bajonet op de loop brengen, de snaphaan hoog in de regter arm te hangen en op de linker arm te leggen, beijde met de bajonets op de loop, wordende van het doen van het gantsche ma nuaal verschoont om de wille van het land, dat zo veele fatigues teffens niet kan velen, waarom de sergeanten principaal het gemeen het wel laaden van haar geweir zullen leeren bij het doen van met platons te vuuren, zullende daar omtrent in agt genomen werden, dat zij in voorschrevene tijd als dan niets laten doen als te leeren met platons swenken, stil staande en marcheerende vuuren en wel marcheeren en vooral do snap haan wel dragen; als 'treegent of quaad weer is blijven zij verschoont van de exercitie. Art. 2. Een officier per compagnie zal hierbij 's daags eens moeten praesent wesen en den adjudant sig laten vinden, dan bij dese, dan bij geene compagnie, om derselver sergeanten en voor al die commandeert, goede onderregtinge te geven, waar toe ook de officieren teffens gesteld zijn, en ook om te beletten, dat het gemeen niet gebrutaliseerd werde, sullende het gemeen, wel behandelt, dog gantsch onwillig zijnde, gecor- rigeert werden en bij verdere halstarrigheid daar van aan den capitain van de compagnie rapport doen, die de zaak na bevinding sal behandelen. Art. 3. Gedurende de goede mousson, als in de maanden Maart, April Maij, Juny, July, Augustus, September en October, sal het bataillon twee maal ter week in de wapens komen, als 's Dingsdags en Vrijdags 's agtermid- dags ten vijf uuren, goed weer sijnde, als wanneer niemand sal vrij wesen als de officieren onderofficieren en gemeene, die de wagt hebben, moe tende de overige present sijn met chierp, ringkraag en sponton, als wanneer de majoor selfs sal commanderen en het bataillon stellen in die ordre, so als sulks bij wijlen zijn Hoog Vorstelijke Doorlugtigheijd (H. L. M.) in het Vaderland is g'ordonneert; alleen om de wille van het land, dat niet veel fatigues kan lijden, sal het gemeen van het manuaal ver schoont blijven en niets voor die tijd doen, als bij articul 1 staat, met dit onderscheijd nogthans, dat de majoor het bataillon leertswenken, mitsgaders niet alleen stil staande en marcheerende, als retireerende met piotons, maar ook op de holle wegen uijt het bataillon carré en teffens met gelederen etc. laat vuuren. Art. 4. Vervolgens laten marcheeren conform de gestatueerde ordre, als boven vermeld, en voorts het battaillon doen breeken en de compag- nien ordentelijk, met verkeert geschoudert geweir, na hare quartieren senden door de onderofficieren, gelijk deselve ook ter exercitie plaats

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 633