57 weinig belang zullen zijn, aangezien de afstanden tusschen de ver schillende tactische onderdeelen zoo gering zijn bij Europa vergeleken, dat zulks spoediger op de gewone wijze zou plaats hebben. Wat echter wel verder zou kunnen beproefd worden, is met honden de gemeenschap tusschen de bentings te onderhouden, als telefoon en seinmast verbroken zijn. Dit rapport was zeer ongunstig en de proef blijkbaar mislukt. Het Legerbestuur besloot daarom de beproeving met patrouillehonden te Atjeh voorloopig te staken en den uitslag der proeven met Borneosche Taykonghonden af te wachten, ten einde wanneer ook die mochten mislukken, tot beproeving van honden van Europeesch ras over te gaan. Alvorens van Atjeh voor goed af te stappen zij nog vermeld een voorbeeld van het gebruik van een hond aldaar als posthond. Toen op 24 November 1888 de telephonische gemeenschap tusschen Pakan Kroeng Tjoet en Kota Pahama, tengevolge van de vervanging der houten telephoonpalen tusschen die posten door ijzeren, was ver broken, werd bij gelegenheid dat een spoedbericht noodzakelijk was een tot dit doel afgerichte hond van Kota Pahama met een briefje aan den hals naar Pakan Kroeng Tjoet gezonden. Het bericht was binnen tien minuten over. Overigens zijn in deze richting geene bepaalde proeven genomen. De proeven met honden op Borneo hadden volgens eene eenigszins andere methode plaats als te Atjeh. De proef begon in Maart 1888. Zij had plaats te Pontianak, onder toezicht van den kapitein Cranen aldaar. Yan het hoofd van gewestelijk bestuur werden twee Dajakhonden ten geschenke ontvangen, terwijl een achttal jonge Taykonghonden op andere wijze werd verkregen. Zeer te stade kwam de omstandigheid, dat zich juist te Pontianak in garnizoen bevond de Europeesche fuselier Van Nellenstijn, die vroeger africhter van honden was geweest en o. a. in 1881, tijdens hij te Koeala Simpang in garnizoen was, aldaar een houd had ge leerd om op eigen gelegenheid brieven en pakjes over te brengen van dien post naar Boekit Kramat en omgekeerd, welke posten 9 palen van elkander verwijderd zijn. Deze fuselier werd van alle diensten, behalve schijfschieten, vrijgesteld

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 63