61 Na eenigen tijd had Damt het doorzoeken van het terrein goed geleerd. Zoodra hij eenigszins bedekt terrein inging, bewoog hij zich wan trouwend vooruit; meende hij iets te bespeuren, dan hief hij den kop op en gaf aldus kennis van zijne bevinding; speurde hij werkelijk iemand, dan begon hij te grommen. Na Darat was Poetih aan de beurtdeze leerde ook het terrein verkennen, doch alle moeite om hem het blaften af te leeren was vergeefs. Tot zoover was de proef met de africhting goed geslaagd, toen in de maand Juni een ziekte onder de honden uitbrak, die veel geleek op schurft. De honden kregen zweren, hunne haren vielen uit, zij werden lusteloos, hun levendigheid verdween en tengevolge daarvan moest het voortzetten der dressuur tijdelijk worden gestaakt. Deze ziekte openbaarde zich het eerst bij de joDgere dierenspoedig echter tastte zij ook de ouderen aan, en in de maand Juli was zij het hevigst. Vele middelen werden te baat genomen om de ziekte te bestrijden doch met geen voldoend resultaat; zelfs bezweken twee honden. In het laatst van Augustus ontving de africhter van den len lui tenant der Infanterie D. J. Scott, die uit Europa was teruggekeerd, een geneesmiddel, dat door dien officier bij zijne eigene jachthonden werd aangewend. Dit geneesmiddel, bestaande uit koolteer en groene zeep, had de gewenschte uitwerking. Ook het geven van ander eten werkte weldadig op de ziekte. Deze begon dan ook in 't begin van September langzaam af te nemen en in Maart 1889 waren de honden bijna allen hersteld. In de maanden Juli en Augustus werd de oefening niet voortge- D ouden wilden niet uitgaan en gehoorzaamden noch aan roepen noch aan fluiten. Het eenige, waarmee zij werden bezig gehouden, was wandelen. lederen morgen ging de africhter met hen uit om hunne levendigheid weer op te wekken; steeds werden zij echter aan de ketting medegenomen, wijl zij anders, de kans schoon ziende, naar huis terugkeerden. In t laatst van September waren de meeste honden in zooverre hersteld, dat de oefening kon worden voortgezet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 67