63 hunne dressuur; rle slechte eigenschappen der kazernehonden schijnen zij met graagte over te nemen. Al deze eigenschappen en wetenswaardigheden, zoowel positieve als negatieve, zoomede de reeds bij de africhting verkregen resultaten doeu de verwachting koestereu, dat dit hondenras geschikt is voor africhting. Die africhting wordt dan ook voortgezet, echter daar de oudere honden na hunne ziekte niet meer voldeden, met de jongen van de twee beste nl. Dat-at en Louise die de africhter tot dat doel heeft doen paren. Met deze jongen, of wellicht met de afstammelingen dei- besten van hen, hoopt men goede resultaten te krijgen. Natuurlijk zal hiermede nog een vrij geruimen tijd verloopen. Tot zoover de rapporten over de Borneosche honden. Al is de proef nog geenszins geëindigd en al zijn de resultaten nog ver van bevredigend, toch kan het nuttig zijn die, voorzooveel zij be kend zijn, mede te deelen. Op het gebied van africhting van pa trouillehonden hangt' alles af van persoonlijk initiatief en liefheb berij. De beste honden zullen in handen van een onverschillig of onbekwaam africhter mislukken, terwijl een geschikt persoon met een middelmatige soort veel gedaan zal kunnen krijgen. Voor hen, die uit persoonlijke liefhebberij zich wellicht met africhten van een patrouillehond zouden willen bezig houden (de geneigdheid daartoe is gebleken hier en daar te bestaan) kan de reeds verkregen wetenschap een nuttige leidraad zijn. Ik vermeen hier ten slotte te mogen opmerken dat het door jagers geconstateerde feit, dat Europeesche jachthonden hunne kenmerkende eigenschappen hier te lande verliezen (blz. 56) niet aanstonds behoeft te leiden tot het ongeschikt verklaren dezer dieren. Bij de proefnemingen met postduiven in Nederlandsch Indië door luite nant Jhr. E. C. Siberg is gebleken, dat de uitmuntende vliegers, uit Ne derland hier aangebracht, volstrekt niet voldeden. De hier te lande van hen verkregen jongen echter vertoonden weder al de goede eigenschap pen, die in Nederland de ouden hadden bezeten. Wellicht dat met de in Indië geboren afstammelingen van Europeesche jachthonden eeue soort gelijke ervaring zoude worden opgedaan. G. J. Van Kooten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 69