67 bepalingen in deze voorschriften mijne meening te zeggenik geef als voorbeeld nog het bepalinkje van 84: „De fourier zorgt, „dat een exemplaar van dit „Voorschrift" op het schietterrein aanwezig „is, eene zinsnede, waarmede blijkbaar bedoeld is, eens te doen uit komen, hoe aan huishoudelijke bevelen van den compagniescom mandant, door de opname in een reglement, klem kan worden bij gezet; na deze en dergelijke bepalingen had het den schijn als wilde de samensteller in dit hoofdstuk u in de illusie voeren van een onbenepen, van een vrijzinnige sfeer. Maar wij mogen niet verhe len dat het voorschrift, door vrijgevig te zijn, waar dit de ongebon denheid zelve bodemloos onverschillig moest wezen, in het andere uiterste verviel. Op de schijf, die wij zooeven kennen leerden, wordt nu door een zeer geoefend schutter op 100 M. van den schietbok met standvizier en met opgeplante bajonet een tiental schoten gedaan. „Vallen 80 0/o „treffers in de strook, dan is het geweer streekhoudend, d. w. z. de „korrel is goed geplaatst". Nu vraag ik u, wat heeft het inschieten van een wapen met het spreiden uit te staan Bleef het dan dit voor schrift alleen onbekend dat dit van elkaar geheel onafhankelijke zaken zijn Hebben niet slechts weinige geweren volmaakt dezelfde spreiding? Is nu een geweer streekhoudend, indien 70% der schoten gevallen zijn in de linkerhelft en 10% in de rechterhelft der verti cale strook? Neen, niet de strook, maar alleen het midden der strook, de roode potloodlijn kan bij het oordeel van de juiste streek der korrel uit gangspunt zijn. Ik zal bij die dubbele 50 °/0 breedtespreiding niet van kunstenmakerij spreken, maar van schadelijke ingewik keldheid spreekt hier het voorschrift zelf. Dat het daarvan ook iets gevoeld heeft, blijkt uit een volgende pa ragraaf. De nieuwe definitie van het streekhoudend zijn der geweren brengt den samensteller in de noodzakelijkheid ten aanzien van geweren, met welke men niet aan de voorwaarde kan voldoen, een nieuwen term, een nieuwe onderscheiding te makendeze laatste geweren worden ingeleid als „voldoende streekhoudend". „Chassez „le naturel, il revieut au galop" heeft Boileau eens gezegd, en ziet: „Vallen er treffers aan weerszijden buiten de strook" (is dit niet ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 73