68 het geval, indien 80 0/o der treffers in de strook vallen en het wapen dus streekhoudend is?) „dan is het geweer nog voldoende streekhou- dendwanneer de som der afwijkingen van de schoten rechts van „het midden der strook nagenoeg gelijk is aan de som der afwijkingen „links". Men heeft derhalve het genoegen te kunnen eonstateeren, dat alle geweren door inschieten voldoende streekhoudend zijn te ma ken. „Voldoende streekhoudend" is dan feitelijk niets anders, dan wat wij hier te lande gewoon zijn streekhoudend te noemen. En het zal te wijten zijn aan de niet steekhoudende bepalingen van §104, dat onder de geweren, die men in Indië streekhoudend noemt, er kunnen voorkomen, die wij als onvoldoende streekhoudend, d. i. als niet streekhoudend zouden aanduiden. Ik kan hiermede van het inschieten van geweren afstappen. Voor oplettende lezers zal dit hoofdstuk nog meerdere quaes- tieuse punten bevatten. Eén vraag mag nog gesteld worden. Heeft ook de samensteller van dit voorschrift niet aan de mogelijkheid getwijfeld om bij het inschieten van geweren de korrel door mid del van drijfhamer en drijver tot in honderdsten van mM. nauw keurig te verplaatsen? Welk practisch nut is er dan in de op merking gelegen: (dat men) „om te weten hoeveel men de kor rel moet verschuivende gemiddelde afwijking van alle scho ften ten opzichte van het midden der strook berekent en voor „eiken centimeter gemiddelde afwijking de korrel met 0.07 mM. „moet verslaan?" Wanneer de uitkomst van een zoo hoog een voudige berekening geenerlei practisch nut heeft, dan komt het mij voor, dat men haar uit achting voor de betrokken lezers moest weglaten. Kon de korrel, bjj het inschieten van het geweer, met onderdee- len van mM. geleidelijk verplaatst worden, zooals men dat in Rus land met het daar gebruikelijke toestelletje doet, dan is het duidelijk dat na de verschuiving eene nieuwe serie van tien schoten 106) niet meer zoude noodig zijn. De schietvoorschriften, die niet een afzonderlijke regeling bevatten van „het onderzoek naar de dracht en de trefkans der geweren" en „naar de hoedanigheid der munitie" zijn er m. i. niet minder om.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 74