73 deugdelijkheid te waarborgen. Gedachtig aan den balk en den splinter, zal een reglementen-commissie goed doen, na een algemeene vast stelling der gronddenkbeelden, voor al haar verdere werkzaamheid zich te splitsen in twee groepeneen commissie van redactie en een commissie vau critiek. Wanneer deze beide groepen nimmer mon- deeling maar uisluitend schriftelijk met elkaar voeling houden en ook wrijving niet schromen, kan van hun werk iets goeds verwacht worden. Tegen botsing zou de voorzitter, in de leiding door een algemeenen secretaris bijgestaan, moeten waken. Ook al bestaat de mogelijkheid dat de onderlinge naijver der beide fractiën een enkele maal meer dan noodig geprikkeld werd, die naijver zou schoone vruchten dragen. En bovendien, zou men niet mogen aannemen, dat men in den regel in reglementen-commissiën niet de personen aantreft, wien het lastig is zaken en personen te onderscheiden De voorzitter zou dan eerst recht het verantwoordelijk hoofd der commissie zijnhij zou ieder meenings- verschil ten goede en ten nutte kunnen leiden. Dat aan een derge lijke regeling ook andere bezwaren verbonden zijn P Och, ik weet ze. Toch zal ik het voor en tegen van dit denkbeeld niet verder uitwerken, van heeler harte hopende, dat, welke gedragslijn de schietschool van Meester Cornelis bij de toekomstige herziening ook nemen moge, het resultaat van haar arbeid een voorschrift mag zijn, dat in alle opzichten in overeenstemming is met de goede fundeering en de deugdelijke grondstof, die haar, in het werk harer voorgangster, in menig op zicht ten dienste staan. IV. Het toelichtend artikel van kapitein Rink. Thaus rest mij nog met enkele eenvoudige woorden toe te lichten, waarom ik van het begeleidend overdrukje van het vroeger genoemde artikel uit het Indisch Militair Tijdschrift over het geheel met weinig instemming kennis nam. Daarmede zal dan tevens gezegd zijn, waarom ik meende dien arbeid tot nu toe te moeten ter zijde leggen. Om kort te zijn, zal ik maar aanstonds zeggen, dat de oordeelvelling in den vierden regel van het artikel, luidende„de uitkomsten onzer „gezamenlijke schietoefeningen zijn tot nu toe steeds ver beneden het „middelmatige geblevenmij, ook in de toelichting, tendencieus

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 79