79 lijk, waarom de kapitein Rink het gemis van beschouwingen over het bundelvuur,der infanterie hier meent te moeten releveeren. Die beschouwingen zouden toch waarlijk in deze verhandeling weinig op haar plaats zijn geweest. Het is alsof ieder werkje dezen schrijver aanleiding geeft over liet bundelvuur te treuren. Als mijn liefderijke buurvrouw hier over, met haar bloempot, staat hij er aan alle vensters mede voor de ruiten. Hier een beetje zon en daar een beetje zon; alles ongeacht de bij zondere bestemming of de heiligheid van de kamer. "Wij zijn echter nog niet aan het eind. „Zelfs heeft men in 1881, bij de invoering van den hardlooden kogel, verzuimd de spreiding bekend te maken, hoewel deze belangrijk minder was dan die van den zachtlooden kogel." In een noot op deze bladzijde wordt medegedeeld, dat eerstin 1884 deze opgave officieel: werd bekend gemaakt. Hier kan ik mij beperken tot het aanbieden mijner hulde aan het geheugen van den schrijver, terwijl ik daaraan de opmerking paar, dat het mij toeschijnt niet geheel in het ciedo van den stand van zaken te komen, dat een omissie (Pj van het tijdvak 1881 1884, in 1888 nog als slagschaduw moest worden dienstbaar gemaakt. En dan de conclusie „Is het nu te ver donderen, dat menig officier der Infanterie aangaande de meest ge wichtige schietvraagstukken tot nu toe in den blinde tastte en dikwerf „niet wist aan te geven, welke uitkomsten met den troep te verkrijgen „zijn? Gelukkig staat het schietonderricht onzer Infanterie thans „op een keerpunt. Het nieuwe schietvoorschrift is door den Comman- „dant van het Leger goedgekeurd en wordt den 15en Augustus a. s. „ingevoerd, terwijl de Minister van Koloniën op de begrooting voor dit „jaar een som heeft uitgetrokken tot oprichting van een Infanterie- schietschool." In een volgende alinea wordt voorts nog gezegd, dat het wapen der lufanterie met een en ander niet dadelijk geholpen, dat het de plicht is van ieder officier zich de regels in te prenten en de wenken ten nutte te maken, die in dat voorschrift en in het aanhangsel over trefkans, vuuruitwerking, vuurleiding, vuurdiscipline, enz. gegeven zijn. „Het doel van dat schrijven is, die studie te gemoet te komen, „want uit den aard der zaak konden in het schietvoorschrift en zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 85