84 parades van menigen klewangslag zichtbaar waren. Bovendien, hoe stijgt de persoonlijke moed bij den soldaat niet, als hij weet, dat hij zijn wapen meester is. Ik hoor nog mijn collega Cornelius zeggen, die op 1 Mei persoon lijk verscheidene Atjehers in het zand deed bijten„Ik gevoelde „mij zoo kolossaal sterk, toen ik dat geweer van een onzer gesneu- velden had. Geleder envuur. Het is mij nooit recht duidelijk geweest, waarom het gelederen vuur afgeschaft is geworden, en deze meening is zeer zeker niet gewijzigd na de door mij op 6 en 8 Mei jl. bijgewoonde gevechten. Ik stel u voor het volgende geval, dat alhoewel niet precies histo risch, toch zeer goed had kunnen plaats hebben, dit zullen de officieele rapporten der gevechten te Edi wel bevestigen. Na de verkenning van het terrein en den vijand krijgt kapitein X. van den Commandant der espeditionnaire macht den last met zijne compagnie in zekere richting vooruit te rukken en deu vijand uit zijne stellingen te verdrijven. Het terrein is nagenoeg geheel begroeid met hooge alang-alang (ongeveer tot aan de borst), waarin zich de vijand in smalie loopgra ven en diepe kuilen, soms bedekt met groene takken of struiken, verborgen heeft opgesteld. Voorzichtigheid en uitkijken is dus de boodschap. Kapitein X., indachtig aan de voorlaatste alinea van 3 van het Voorschrift voor het gevecht van eene compagnie en aan de reeds eenige dagen te voren plaats gehad hebbende ontmoetingen van onze troepen met den vijand, behoudt de gesloten orde en neemt op het daarvoor geschikte oogenblik den voorloopigen gevechtsvorm aan van twee sectiën in front met 20 pas tusschenruimte. Met geladen geweer wordt behoedzaam voortgemareheerd met „over 't geweer" denkt ge, want met „omlaag 't geweer" is het in dat terrein ondoenlijk, van wege het gevaar uw eigen troepen te treffen, en andere handgrepen ouder den marsch geven de reglementen niet aan. De practijk heeft hier duidelijk geleerd, dat de houding, voorgeschreven in 147 van de recrutenschool, de beste, men zou haast zeggen de

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 90