102 zooveel doenlijk tegen verlies te waarborgen, gebruik van zijne vernielingswerktuigen maken en bijv. trachten, de weerspannige kampongs door zijne artillerie in de asch te" doen leggen, wat in derdaad, met het oog op de schoone huizen die in de Niasser- kampongs gevonden worden, een groote ramp en voor vele duizen den een belangrijk verlies wezen zoude. „Deze lankmoedigheid werd overigens gerechtvaardigd door de omstandigheid dat dagelijks eene beslissing kon worden verwacht op de voorstellen betreffende de regeling van het burgerlijk bestuur van het eiland Ni as, welke voorstellen reeds in Januari 1857 zijn ge daan. Daaronder was begrepen het bezoldigen van de voornaamste hoofdeneene uitgaaf die niet groot zou zijn geweest, en zeker gering te noemen is in vergelijk met de voordeelen, welke een vreedzame vestiging en gewillige onderwerping van het volk zoude hebben gegeven. „Geld is bij de Niassers een hefboom, waarmede alles kan gekocht worden; hij, die het bezit en uitgeeft, is in hun oog machtiger dan de beheerscher van veel volk. Verspreiding van geld zou grooter vertoon van macht zijn dan het aanvoeren van soldaten. Een land, dat overbevolkt is en waar een menscheuleveu zoo weinig waarde heeft dat men er den natuurgenoot op barbaarsche wijze op de graven der hoofden of bij andere plechtigheden offert, dat daartegen metalen mist en geen munt heeft, is het laatste meer waard en grooter aanloksel dan de bedreiging van soldaten vrees inboezemt. „Het kan dan ook niet te dikwijls herhaald worden, dat de noodlottige vrees om voor eene goede werking Yan het binnenlandsch bestuur en het stichten van eene goede orde van zaken de vereischte uitgaven te doen uit bezorgdheid dat de koloniale bijdragen, ten behoeve van Nederland, daardoor minder ruim zullen vloeien, meer geld hebben doen verloren gaan door het opdrogen van kanalen, waardoor in komsten in de schatkist zouden zijn gevloeid, en door het nood zakelijk maken van militaire expeditiën, ten einde den verloren in vloed of het verzwakte gezag te herwinnen, dan door de zuinigheid werkelijk is bespaard. „Wat echter noodlottiger is en van mijne zijde behoort te worden opgemerkt, is, dat daardoor veel bloed en veel menschenlevens ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 113