- 106 stelsel nimmer gewettigd en tegen rampen, als ons gedurende den Atjeh-oorlog troffen, is geen enkel stelsel bestand. Wijl nu de beoefening van het juistheidsschot op het oog heeft, den schutter in de allereerste plaats een bepaald punt te leeren treffen, zoo treedt voor den aanvang der oefening als van zelf het gebruik van de cirkelschijf op den voorgrond. Aan die oefening behoort eene afzonderlijke klasse, de laagste dus, te worden gewijd. Zoodra aan de voorwaarden dier klasse voldaan is, d. w. z. de schutter be schouwd kan worden in het treffen van kleine oppervlakken voldoende bedreven te zijn, dan is de tijd daar, hem ook te leeren de doelen te treffen, die zich in den oorlog met Inlandsche volken voordoen. In de tweede klasse moet hij dus schieten op kopschijven, zoowel stilstaande, als plotseling te voorschijn komende en weder verdwijnen de en wel uit alle houdingen, op bekende en onbekende, op het vizier aangegeven en niet aangegeven afstanden, moetende hij daarbij zelf vizier en mikpunt leeren bepalen. Is aan de steeds moeilijker wordende voorwaarden dier beide klassen voldaan, dan is de positie van scherpschutter bereikt. De beoefening der gezamenlijke vuren, tot voorbereiding vooraf gegaan door enkele individueele oefeningen, ook op groote figuur schijven, behoort natuurlijk reeds een aanvang te nemen, als de schutter nog in de laagste van bovenbedoelde klassen is. Wil nu de oefening op de cirkelschijf op alle binnen de grens van het individueele schot gelegen afstanden met goed gevolg kunnen plaats hebben, dan is het noodig, het mikpunt op ongeveer het mid den van het doel te nemen. Wel is waar zou bepaald kunnen worden, dat bij het gebruik van de cirkelschijf gericht moet worden op het punt, hetwelk men treffen wil, en dat niettemin bij de aanwending van figuurschijven en in het gevecht het mikpunt in den voet van het doel behoort te liggen, doch ik acht dit bij een veelvuldig gebruik van de cirkelschijf, zooals door mij gewenscht wordt, bepaald verkeerd. Licht zal men inzien, dat de eenvoudige schutter, die op het oefeningsterrein, tegenover de cirkelschijf geplaatst, het verhoogde mikpunt heeft leeren waar- deeren, wijl hij daarmede ongeveer het punt trof, waarop hij had

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 117