107 aangelegd, in het mikpunt op den voet van het doel niet veel ver trouwen zal stellen en dit in den oorlog dus gemakkelijk overboord zal werpen. Doch in dat geval zal de schutter, daar de oorlogsvi- zierstanden berekend zijn op het lage mikpunt, onwillekeurig veelal te hoog schieten. In het kort, een dubbel vredestnikpunt, zooals ook het Schietvoorschrift kent, doet noodwendig afbreuk aan de standvastigheid van de richting in oorlogstijd. Ik ben dus een verklaard tegenstander van de richting op den voet van het doel, vastgesteld in 28 van het Schietvoorschrift. En zulks niet alleen om de bovenvermelde reden. Aan de keuze dier richting heefr het reglement, naar mij voor komt, veel opgeofferd. Alleen aan haar is het te wijten, dat mik- en gewild trefpuut bij de schietoefeningen niet kunnen samen vallen, waarvan weder de noodzakelijkheid eener invoering van figuur schijven voor bijna uitsluitend gebruik het eerste gevolg was. Aan haar ook de schuld van het prijsgeven van het juistheidsschot. "Want men moge nu een scherpen aanval richten op, wat men het con coursschot noemt, doch wat in werkelijkheid niets anders is dan het juistheidsschot, niettemin zal men slechts noode van dit laatste hebben afstand gedaan, gedwongen als men was door de invoering van de richting op den voet van het doel. Immers, het is eene ongerijmdheid zooals ik boven reeds aantoonde-te beweren, dat de beoefening van het juistheidsschot natuurlijk op militaire wijze niet krachtig aan de opleiding tot gevechtsschutter ten goede komt. En zoo is er meer gelijk verder zal blijken dat het nadeelige gevolg is van de ingevoerde richting. Al aanstonds dringt zich de vraag aan ons opHoe geraakte men toch tot de invoering dier richting? lïet antwoord luidtMen heeft opgemerkt, dat de schutter over het algemeen de neiging heeft te hoog te schieten en wil bovendien den bundel van het gezamenlijk vuur zoo bestrijkend mogelijk maken. Om het genoemde gebrek te neutraliseeren, sloeg men den weg in dien men het eenvoudigst vond; men bracht het mikpunt en tegelijk het gewilde trefpunt lager. Doch ik betwijfel, of die eenvoudigste

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 118