- Ill - of een bepaalde lijn te mikken; in de meeste gevallen mocht hij zich verheugen als hij op het oogenblik, waarin het commando „vuur"gehoord werd, van de schijf een willekeurig punt in het oog had. Ik wil niet be weren, dat geen enkel officier, die eene vurende afdeeling commandeert, de juiste maat weet te houden tusschen de commando's „Aan" en Vuur", om een groot deel der schutters nog in de gelegenheid te stellen een bepaalde lijn op het doel in het vizier te nemen, maar over het algemeen zal de tijdruimte tusschen die commando's daar toe te klein zijn. Men vergete hierbij niet, dat het salvovuur met gesloten gelederen onderhevig is aan velerlei belemmering, zooals bijv. onverschilligheid van den schutter, wiens richting niet te con troleeren is, het hinderen door achter- en neveulieden e. a. En zij het al mogelijk de geoefendheid van den schutter in het suelrich- ten en van den vuurleider in het tot de juiste maat vergrooten van de tijdruimte tusschen de genoemde commando's bij de oefenings- vuren, die slechts middel zijntot den hoogsten graad op te voeren, voorzeker zal bij het vuur in het gevecht, hetwelk doel is, noch de vuur leider die tijdruimte voldoende kunnen uitzetten, noch de schutter naar een zichtbaren onderkant van het doel zoeken; zoodra deze een vijand in het vizier heeft, op welke hoogte dan ook, zal hij tevreden zijn; en dit niet alleen, wanneer hij op commando vuurt, maar zelfs als hy handelt op eigen initiatief. Uit het voorgaande volgt, dat ongeveer het midden van het doel bij de vuren op commando en vooral in het gevecht als het gemiddelde mikpunt moet worden aangenomen van de schutters, die op het doel gericht zijn als het schot afgaat. Dat midden is dus ook het mikpunt, dat standvastig moet zijn voorgeschreven. Bij de richting op den onderkant van het doel behoort in de meeste gevallen een gewild trefpunt, dat hooger jigt dan het mikpunt. Het gevolg is, dat bij de vuren op commando en in het gevecht waarbij, gelijk boven betoogd is, het midden van het doel het gemiddeld mikpunt van de op het doel gerichte schutters is het gemiddeld trefpunt hooger dan dat midden ligt. De richting op het midden daarentegen kan een gewild trefpunt op gelijke hoogte en zelfs lager geven en derhalve bij de vuren op commando en in het gevecht ook een gemiddeld trefpunt, dat in het midden of lager ligt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 122