112 Om dit duidelijk te maken, maak ik gebruik van nevenstaande figuur B Zij AB de schijf, dan is C het re glementaire mikpunt, D bijv. het daarbij belioorende gewilde trefpunt, i?(hetmid- den van de schijf) volgens de boven staande redeneering het werkelijk ge- X) middelde mikpunt bij de oefeningsvuren op commando en het vuur in het gevecht A C en derhalve het punt Fhetwelk evenver van E verwijderd is als D van C, het werkelijk gemiddelde trefpunt. Wordt nu E het reglementaire mik- en te gelijk het daarbij be- hoorende gewilde trefpunt, dan zal E ook het werkelijk gewilde trefpunt zijn, want E is blijkens bedoelde redeneering tevens het werkelijk gemiddelde mikpunt. Maar zelfs kan bij een reglementair mikpunt E een gewild trefpunt D behooren, daar dit nog een punt van de schijf is; alsdan is dus D het werkelijk gemiddelde trefpunt. Het blijkt alzoo, dat de neiging te hoog te schieten zelfs beter kan worden tegengegaan bij eene voorgeschreven richting op het midden dan bij die op de onderzijde van het doel. De ongerijmdheid, die in deze redeneering ligt opgesloten, verdwijnt terstond, zoodra be dacht wordt, dat bij de eerstgenoemde richting voor dezelfde af standen lagere vizierstanden mogelijk zijn dan bij de laatstgenoemde. Ik ben dus verklaard voorstander van de richting op het midden van het doel, en dit niet alleen op grond van de nadeelen, die ik verbonden acht aan de richting op den zichtbaren onderkant, maar ook en vooral om het groote nut, dat gelegen is in eene ernstige beoefening van het juistheidsschot. Zonder die richting ik zeide het reedsis deze beoefening eene bepaalde onmogelijkheid en juist zij alleen is geschikt, om de vaardigheid in het schieten en daarmede het vertrouwen in het vuurwapen ten top te voeren. Thans wensch ik nog eenige oogenblikken stil te staan bij de door den Heer Rink in meergenoemd artikel, blz. 103, genoemde voordeelen Van de richting op den voet van het doel: Wat het le voordeel betreft, ik hecht niet zooals boven genoeg zaam bleekaan eene richting op eene bepaalde lijn of een bepaald P E D C

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 123