113 punt. Bij de gezamenlijke schietoefeningen en vooral bij het vuur in het gevecht is het volle doel, het midden dus, het best te zien en te vinden; dat is het natuurlijk mikpunt. Bovendien, het komt mij voor, dat de lijn van afscheiding tusschen doel en terrein in vele gevallen het minst scherp zal zijn afgeteekend; dit is trouwens geheel afhan kelijk van de kleur van het terrein, waarop het doel zich bevindt en van den ach'ergrond. Het 2° voordeel kan gelden in eenen oorlog met een Europeeschen vijand, tegenover den Iulander is het van geen belang; van den kruitdamp, door dezen ontwikkeld, hebben wij nimmer veel last gehad. De voordeelen sub 3, 4, 5 en 6 zijn volstrekt niet eigen aan de richting op den voet van het doel, maar uitsluitend afhankelijk van de hoogte, waarop het gewilde trefpunt valt. Bij een hoog mikpunt op het boven lijf bijv. kan natuurlijk zeer goed een laag gemiddeld trefpunt verkre gen worden dit hangt geheel af van de inrichting en het gebruik van het vizier. Zoo kunnen de figuren 27, 28 en 29 van het Schietvoorschrift bijna gelden voor de richting op het midden van het doel (1 M. boven den grond op staande, 0 6 M. op knielende en 0.2 M. op liggende manschappen), indien de vizieren van 100, 200 en 300 in plaats van die van 150, 250 en 350 H. in beschouwing worden genomen. En ook het 7° voordeel is naar mijne meening vrij denkbeeldig. Yeel zijwaarts behoeft nimmer gericht te wordenop groote afstanden niet, wijl het alsdan breede doelen geldt, en niet op kleine afstanden, daar de wind in dat geval slechts weinig invloed heeft. Bij geringe zijwaartsche richting nu kan zeer goed ter hoogte van het bovenlijf worden gemikt. De invoering van figuurschijveu voor het individueel schijfschieten acht ik een van de nadeelige noodzakelijke gevolgen der aanneming van den voet van het doel als standvastig mikpunt. Men was met dat mikpunt tot die invoering gedwongen, zeer ongaarne naar mij voorkomt. Ik zoek voor die meening steun in de omstandigheid, dat men zijn stelsel herhaaldelijk prijs geeft, niet schromende zelfs, de zoo gewenschte standvastigheid van de voorgeschreven richting op te offeren. Verscheidene malen toch wordt met verhoogd mikpunt op de cirkelschijf geschoten en ook het prijsschieten geschiedt op die Dl. I, 1890 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 124