114 schijf. Dit ben ik geneigd inconsequent te noemen met het regle mentair beginsel: de beoefening van het raseerend bundelvuur. Voor zeker is het niet geschikt ik stipte dit reeds vroeger aan om den eenvoudigen schutter van de richting op den voet van het doel een hoogen dunk te geven. En ik vraag: wat beoogde men met de invoering van de figuur schijf voor het individueel schijfschieten, indien zij niet was het ge volg van dwang, opgelegd door de aanneming van het mikpunt op de onderzijde van het doel? En verder: zou men voor het gros der individueele schietoefeningen de figuurschijf verkozen hebben boven de cirkelschijf, indien men aan eene standvastige richting op het midden de voorkeur hadde gegeven boven de voorgeschrevene? Voor de beoefening van het juistheidsschot is slechts de cirkelschijf geschikt. Deze vervangt voor het individueel schijfschieten de figuurschijf met voordeel en zonder het minste nadeel. Hij, die de cirkelschijf te treffen weet, zal de figuurschijf niet missen. De laatste begint spoedig te vervelen; zij werkt doodend op de ambitie in het schietende cirkelschijf daarentegen verhoogt haar. Aanbe velenswaardig te dien opzichte is de lezing van het artikel van den Heer In de Betou in de Militaire Gids van 1885. Immer late men den schutter in de vroeger aangegeven laagste klasse individueel schieten op afstanden, waar het vizier een vizierschot vergunt; dan kan hij, zoover de trefkans toelaat, steeds ongeveer het punt treffen, waarop hij gericht is. Dit alleen is in staat hem dien voor het gevecht onontbeerlijken factor, het vertrouwen op zijn vuurwapen, te schenken, hetwelk de bruikbaarheid van den veld- schutter ten top voert. Men bedenke, de eenvoudige schutter redeneert niet, hij ziet het verschil tusschen zijn mikpunt en de uitwerking in de schijf en beoordeelt daarnaar de deugd van zijn geweer. Bij de gezamenlijke oefeningen is het niet noodzakelijk, dat steeds van een vizierschot worde gebruik gemaaktdaarbij zien de schutters toch de uitwerking van hun eigen schot en dus ook het verschil tusschen tref- en mikpunt niet. Men leze uit het voorgaande niet, dat ik afkeerig ben van iedere aanwending van de figuurschijf voor het individueel schijfschieten. In geenen deele. Doch slechts enkele malen behoeft daarop gevuurd

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 125