124 gesignaleerd en theoretisch en practisch worden geacht de geschiktheid te bezitten voor de deugdelijke waarneming der aan hunnen (luitenants-) rang verbonden functiën; dit examen zal vergelijkend zijn, indien het aantal aspiranten grooter is dan dat der beschikbaar gestelde plaatsen. Aan de tot den cursus toegelaten officieren wordt met hun wettig gezin vrije overtocht naar Nederland en terug naar Indië verleend gedurende deze reizen ontvangen zij Indisch activiteitstraktement; bij aankomst in Nederland bekomen zij f 600 als gratificatie voor uitrusting, terwijl hun traktement in Nederland f 2300 (kapitein wordende f 3000) 'sjaars bedraagt. Zij blijven de Indische uniform dragen en worden als gedetacheerd gevoerd, waaruit volgt dat zij bij terugkeer in lndië niet op non- activiteit kunnen worden gesteld, al mochten ze op dat oogenblik overcompleet in hunnen rang zijn. Mocht het beschikbaar gestelde aantal plaatsen niet worden vervuld, dan kan dat voltallig worden gemaakt door officieren, die in Neder land met verlof of gedetacheerd zijn. Het toelatingsexamen voor den Intendance-cursus werd voorts gearresteerd bij Gouvernements besluit van 9 Augustus 1881 (alge- meene order N°. 45) en bevat: 1. Natuurkunde. Algemeene eigenschappen der lichamen en krachten, werking der zwaartekracht, dynamometers, evenwicht van zware lichamen en voch ten; dichtheid en soortelijk gewicht, waterpers, hydrostatische weging, areometers, luchtdrukwet van Mariottemanometers, luchtpompen, perspompen, duikerklok, pompen, brandspuiten, hevel, barometers, mededeeling en voortplanting van warmte, uitzetting, thermometers, soortelijke en gebonden warmte, eigenschappen van dampen, hygro meters, toepassing van het gebruik van waterdamp op stoomwerktuigen. II Scheikunde. Onderscheid tusschen physische en chemische verschijnselen, schei kundige verbinding en ontleding, wetten van Dalton en Gaij Lussac hypothese van Avogadro, verdeeling der elementen, nomenclatuur,

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 135