127 gevergde niet zooveel beteebent, en desnoods wel van het toelatings examen-programma zoude kunnen afvallen, daar aan den Intendance cursus dadelijk van voren af aan met de eerste beginselen der scheikunde wordt aangevangen. Iioewel in het algemeen de aardrijkskunde als een gemakkelijk vak wordt beschouwd, zoo heeft het aanleeren van het gedeelte dat voor het toelatingsexamen wordt vereiseht, eigenaardige bezwaren, niet zoozeer voor de militaire aardrijkskunde van Nederland en Neder- landscli-Indié, waarvoor goede leerboeken bestaan zij het dan dat die voor Indië verouderd zijn eD de veranderingen en aanvullingen door de aspiranten uit onderscheidene bronnen moeten worden op gespoord doch heb ik hier speciaal het oog op de militaire aardrijks kunde der verschillende rijken en koloniën in Voor- en Achter-Indië, den Indischen archipel en Australië. Hiervoor bestaan geene voor het doel dienende leerboeken, en de over dit onderwerp handelende werken, waaruit zoude kunnen worden geput, worden niet eens volledig in de bibliotheek (1) van den generalen staf (de hoofdintendance bezit geene bibliotheek) aange troffen. De aspiranten bevindeu zich in een lastig geval en trachten in de leemte van leerboeken te voorzien door het maken van excerpten uit consulaire verslagen als ze die machtig kunnen worden, uit de officieele jaarboeken (ongeveer ingericht als onze Regeeringsalmanak) der Engelsclie en Fransche koloniën en protectoraten in Azië en Australiëuit artikelen in Nederlandsche en vreemde tijdschriften, enz. Men zal mij toegeven, dat dit een tijdroovend en niet voor een ieder gemakkelijk uitvoerbaar werk is; dat bij dien arbeid dikwijls vergissingen worden begaan, ligt bovendien voor de hand. Het ware daarom zeer te wenschen, dat hierin van wege het Depar tement van Oorlog in Indië kon worden voorzien door de uitgave van een standaardwerk, dat aan het Departement kon worden bijgehouden en na een zeker aantal jaren kon worden herzien. Met de ver vaardiging en bijhouding van zulk een werk zouden bovendien ook andere dienstbelangen worden gebaat. Aan de studie der militaire aardrijkskunde van Nederlandsch- (1) Maar zal er misschien binnen niet te langen tijd eene krijgen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 138