129 Eene officieele aansporing aan de luitenants-kwartiermeesters, om zich voor het toelatingsexamen te bekwamen, zooals wel eens heeft plaats gehad, zal weinig resultaat opleveren, wanneer het met goed gevolg bijwonen vau den Intendance-cursus voor de betrokkenen geen bepaald voordeel aanbrengt, zij dit ook slechts in de toekomst. Bovendien is de gewone werkkring van den kwartiermeester in Indië op zich zelve reeds druk genoeg en wordt er bij de afmattende warmte, die in de meeste Indische garnizoenen heerscht, vrij wat energie toe vereischt, om opnieuw met ernst en volharding de leerboeken ter hand te nemen, terwijl, op enkele uitzonderingen na, enkel de op de drie hoofdplaatsen van Java gevestigde officieren in de gelegenheid zijn, grondig onderricht in de vakken van het toela tingsexamen te bekomen. Eindelijk is de tijd van voorbereiding (van Maart tot half Juni) wel wat kort en zou er, ter wille van het groote belang der zaak, wellicht iets op kunnen worden gevonden, om aan eenige intelligente en studiegrage jonge luitenants-kwartiermeesters de behulpzame hand te bieden, ten einde zich gedurende langeren tijd voor het toelatingsexamen te bekwamen. Het moeten echter bepaaldelijk personen zijn, die met een helder verstand en goede geestvermogens zijn toegerust. In dit opzicht heb ik en, naar ik meen, gegronde bezwaren tegen eene der eischen van toelating, namelijk die, dat de aspirant kan volstaan met eene gunstige beoordeeling van zijne chefs te hebben verworven en alleen theoretisch en practisch geschikt behoort te zijn voor de deugdelijke waarneming der aan zijnen rang verbonden functiën. Mij dunkt, dit is niet genoeg. Het moeten mannen zijn, die veel voor de toekomst beloven en van wie met grond kan worden verwacht, dat zij met succes de krijgsschool zullen doorloopen. Want dat het geen licht verteerbare leerkost is, die aan den Intendance-cursus wordt opgedischt, moge uit het volgende blijken. Luidens het bij Koninklijk besluit van 7 September 1880 (Neder- landsch recueil militair, beknopte uitgave, pag. 1855) bepaalde, wordt aan den Intendance-cursus onderricht gegeven in de navol gende vakken: a. de natuurkunde; b. de scheikunde Dl. I, 1890 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 140