181 verwerkt en of het niet beter zoude zijn, den cursus minstens een half jaar langer te doen duren. Laten wij nu het onderwijs in de hiervoren opgesomde vakken nagaan. In de vakkena. natuurkundeb. scheikunded. voedingsleer en het onderdeel technologievan vak c de kennis van grondstoffen en waren wordt door een burgerleeraar, docter in de wis- en natuur kunde, onderricht gegeven: in de natuurkunde, hoofdzakelijk voor zoover de kennis van die wetenschap noodig is voor een goed be grip der scheikunde, welk vak verdeeld is in theoretische (anorganische en organische) en in praetische (qualitatief en quantitatief onderzoek) scheikunde. Aan de beoefening der scheikunde wordt een groot deel van den tijd gewijd. Dit vak is echter te omvangrijk en de cursus duurt te kort om van de aspiranten doorknede chemikers te maken, maar toch wordt hun de weg gewezen om zich later verder te bekwamen en moet het onderwijs in deze wetenschap, zoomede dat in de technologie en warenkennis, goede vruchten dragen, daar de aandacht der leer lingen op een aantal voor hun vak nuttige zaken gevestigd wordt en de intendance-officieren voortaan in een tal van vraagstukken over de materieele behoeften van den soldaat een eigen oordeel kunnen hebben en niet langer nagenoeg uitsluitend van buiten het korps staande personen behoeven af te hangen. Aan de officieren van den Intendance-cursus wordt onder de noo- dige leiding in een laboratorium gelegenheid gegeven tot zelfstandig onderzoek. Daar echter de intendance in lndie geen laboratorium tot hare beschikking heeft, zoo kunnen de van de krijgsschool af komstige officieren niet op de bereikte hoogte blijven, veel minder zich verder practisch ontwikkelen. Dit is des te meer te betreuren, omdat in verband met een zeer recent Koninklijk besluit het practisch onderwijs in de scheikunde, evenals het onderwijs in de warenkennis en dat in de voedingsleer aan den Intendance-cursus aanmerkelijk zal worden ingekrompen. Dezerdagen namelijk is op initiatief van den Hoofd-Intendant door den Min. van Oorlog bepaald, dat de landbouwschool te Wageningen dienstbaar wordt gemaaktom de officieren van het Nederlandsche leger,

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 142