133 Voor hem, die geene ondervinding van Indische zaken bezit, doen zich dan ook herhaaldelijk moeielijkheden voor bij de behandeling van die onderwerpen in den leercursus. De leeraar wordt genood zaakt om gedurende de lessen aan de Indische officieren te vragen, hoe dit of dat in Indië geschiedt of wordt toegepast. Gelegenheid, om zich grondig op de kennis der Indische toestanden toe te leggen, bestaat voor hem niet; en al waren er ook goede leerboeken, zijn tijd laat niet toe, die zoodanig te bestudeeren, dat hij er onderricht in zoude kunnen geven. Alleen de kennis der Indische militaire comptabiliteit van geld en materieel vordert eene grondige studie der talrijke ordonnantiën, in- structiën, bijvoegsels, tarieven en verdere bepalingen, welke zoowel in hoofdzaken als in de details geheel van die in Nederland ver schillen verder bestaan ten opzichte van de aanschaffing, verstrekking, enz. van de voeding en de kleeding van den soldaat geheel andere stelsels; het militair transportwezen in Indië en de onderscheiden communicatiemiddelen in de verschillende gewesten vereischen voorts eene nauwkeurige behandeling evenals de bij de laatste expeditiën beproefde betere voorzieningen ten deze (de bij die krijgsverrichtingen genomen proeven met geconserveerde levensmiddelen niet te vergeten); niet minder aandacht vordert de wijze van uitrusting eener overzeesche expeditie met al den aankleve van dien, als het verkrijgen en in richten van transport-, zieken-, vivres- en paardenschepen, en wat dies meer zij. Meer behoeft er mijns bedunkens niet te worden gezegd om het bewijs te leveren, dat de dienst van den Indischen intendant in het garnizoen, op marsch en te velde thans niet, zooals het behoort, aan den Intendance-cursus te 's Gravenhage wordt onderwezen, en ligt het, dunkt mij, voor de hand, dat voor dit vak een officier der Indische intendance als leeraar moet worden aangewezen. Aan dezen zoude ook het onderwijs in vak h. de militaire aardrijks kunde en statistiek kunnen worden opgedragen (in dit vak wordt aan de Indische aspirant-intendanten geen les gegeven), terwijl alsdan de 2 uren per week, waarin in het 2C studiejaar door een kapitein van het Nederlandsclie leger in vak g. oorlogspolitiek en oorlogs- gehruiken aan die officieren (gezamenlijk met de andere officieren

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 144