135 Om aan dien eisch te kunnen voldoen, is het noodig dat de aspi rant-intendant een duidelijk begrip hebbe van den aard en de strek king der aanwijzende en vergelijkende statistiek en van de wijze, waarop de statistische gegevens nopens de nijverheid, den landbouw met veestapel, de beschikbare vervoermiddelen te water en te land, de prijzen van levensmiddelen enz., enz., worden verkregen en verzameld. Yak i. de Fransche, Engelsche en Duitsche talen. Yoor elke taal is een afzonderlijk burgerleeraar. Yoor de Indische intendance is de beoefening van het Fransch en Engelsch verplichtend, die van het Dnitsch facultatief. Bij de vele werkzaamheden der leerlingen is het echter, als ik goed ben ingelicht, dezen niet mogelijk zich gedurende den cursus speciaal op taalstudie toe te leggen. Over de overige vakken l tot en met p is hiervoren reeds ge sproken. De bestudeering dier vakken zal veel tot de algemeene ontwikkeling der aspirant-intendanten bijdragen, doch ware het te wenschen, dat het onderwijs in de Inlandsche talen en de land- en volkenkunde wat langer konde duren. Een langere cursus zoude bovendien kunnen worden benut tot het aanleeren van eene voor den militairen intendant zeer noodzakelijke wetenschap, namelijk van de kennis van een gedeelte van het bur gerlijk wetboek en van het wetboek van koophandel. De inten dance sluit contraeten voor leveringen, voor den aanmaak van goe deren, enz voor den inhuur van gebouwen, pakhuizen, bureaux, van transport- en ziekenschepen en andere vervoermiddelen; zij stelt de voorwaarden dier overeenkomsten op, zorgt voor de naleving daar van, doet de contractanten, die hunne verplichtingen niet nakomen, gerechtelijk vervolgen en neemt maatregelen in geval van faillissement, onvermogen en onder curateele stelling van aannemers en borgen. Zij moet zorgen voor de invordering van den lande aankomende pre- tentiën en dient daarom o. m. de wettelijke voorschriften nopens de rangorde der bevoorrechte schulden te weten, evenzoo die, handelende over de verjaring van schuldvorderingen. Yoorts dient zij de wets bepalingen te kennen omtrent wisselbrieven, cognossementen, ontvangst en onderzoek van uiterlijk of innerlijk beschadigde goederen, omtrent zeeprotesten, algemeene en particuliere averijen, assurantiën, gevallen van overmacht, enz. Eene enkele begane vergissing in de voorgeschre-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 146