- 136 ven formaliteiten, eene onvolledige of onduidelijke contractsvoorwaarde kan aan den staat groote verliezen berokkenen. Arbitraire handelingen kunnen den lande in processen wikkelen. Ik geloof met een en ander voldoende aangetoond te hebben, dat het den Intendant ook niet aan eenige rechtskennis mag ontbreken. Al het vorenstaande samenvattende, kom ik tot de slotsom, dat in menig opzicht veel zorg wordt besteed en geene kosten worden ont zien voor de wetenschappelijke ontwikkeling van den toekomstigen intendant van het Indisch leger, doch dat aan de bestaande inrichting van het onderwijs ook vele gebreken kleven. Aan de eigenlijke op leiding en voorbereiding voor zijnen aanstaanden werkkring wordt te weinig gadaan, terwijl daartegenover wederom te veel tijd besteed wordt aan vakken, als oorlogspolitiek", „troepenaanvoering'' en „stra tegie", waarmede de militaire intendant al zeer weinig te maken heeft. Met dit opstel beoogde ik hoofdzakelijk de tegenwoordige inrichting van den Intendance-cursus onder de hooge aandacht van de Indische militaire autoriteiten te brengen. Yooral nu eene herziening van het militair onderwijs (ook van de militaire hoogeschool) in Nederland aan de orde is, heeft men eene ongezochte gelegenheid om de Indische belangen daarbij te doen gelden. Tevens hoop ik dat de vorenstaande regelen het hunne mogen bijdragen tot opwekking van de jongere officieren van het korps der militaire administratie, om zich toe te leggen op het verkrijgen van de voor hun toekomstigen, hoogst belangrijken, werkkring vereischte kundigheden en aldus mede te werken tot meerdere ontwikkeling en tot den bloei van het korps. A. E. Winckel, oud-luiienant-leolonel-intendant. 's Gravenhage, November 1889.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 147