MILITAIRE ZIGZAG FANTASSIN. Les extremes se touchent. Wie ziet niet bijna dagelijks de waarheid van dit spreekwoord bevestigd? Heden ontwaren wij het in de grijsheid der laatste levensjaren, die met de nauw aan de kinderschoenen ontwassen jeugd zich pareu gaat; öf in de twee geheel tegenstrijdige karakters, die voor het leven zich aan elkander verbinden zullen. Morgen in het huisgezin, dat, tijdens het leven van het hoofd der familie in weelde badend, door diens dood plotseling in de diepste armoede wordt gedompeld, omdat men specifiek Indisch nimmer dacht aan den kwaden dag. Gisteren zagen wij die waarheid bevestigd in den grootwaardig- heidsbekleeder, tronend in al zijn glorie, doch heden, na erlangd pen sioen, terugtredend in de rij der gewone stervelingen en daarmede gewoonlijk ophoudende de man van beteekenis te zijn, die hij een etmaal te voren nog was. Les extremes se touchent. Kota Toewankoe, den 26en Juli 1889 aangetast, slechts ten halve de kracht gevoelende onzer wapenen, door den drang der omstandigheden weder onmiddellijk verlaten en ons daarbij zware offers berokkenende, Kota Toewankoe wordt in den nacht van 5 op 6 Januari genomen en bezet, bezet zoolaDg het ons zal goeddunken en dat zonder een enkel menschenleven te kosten. Les extremes se touchent. Kota Toewankoe, slechts voor een zeer enkelen van invloed of beteekenis, bracht pennen en gemoederen in beweging alsof Indië's voortbestaan door die affaire werd bedreigd, en juist aan dit laatste „daaraan denlct bijna geen." Indië's voortbestaan bedreigdHet is wellicht wat sterk uitge- DOOR

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 148