139 „Wij zullen onzen plicht doen", zóó roept het gros. „Maar hoe zullen wij ons verdedigen? Geef ons een stelsel aan". M'y voila. Het stelsel van verdediging onzer koloniëD, la corde sensible van het leger. Over het, of liever over '11 stelsel van verdediging is reeds heel wat te doen geweest, vooral inde veertig eerste jaren na ons hernieuwd bezit. In die tijden, toen de Techniek nog het hoogste woord in het kapittel voerde, was het medespreken slechts voor weinigen weg gelegd. Sedert zijn echter de omstandigheden veranderd en na de uitspraak van Stieltjes in den loop der jaren van militaire zijde blijkbaar volkomen beaamd dat het aan waanzin grenst om de verdediging van Nederlandsch-Indië tegen een buiteulandschen vijand te zoeken in een stelsel van permanente werken, is dit onderwerp menigmaal een geliefkoosd punt tot „liefhebberen" gebleken, ja bijna even geliefd als het liefhebberen in de edele rijkunst door quasi- autoriteiten, die, om Frau Buchholz na te spreken, hunne kennis van paarden grootendeels ontleenen aan het rookvleesch dat zij wel eens op tafel zagen. Dat die uitspraak de oplossing van het verdedigings-vraagstuk niet vergemakkelijkt, schijnt aan de aandacht te ontgaan en zulks te eerder, nu die oplossing in ruime mate het woord laat aan de „Tactiek", dat zoo zeer geliefde terrein voor geesten met phantasee- renden aanleg en zoo verleidelijk door de grenzenloos rekbare macht spreuk „terrein et) omstandigheden,'' welke daarbij de hoofdrol vervult. Het is dan ook nog niet heel lang geleden, dat een militaire autoriteit van niet gering gezag zijne meening omtrent de verdedi- giug van Java op de hierna volgende wijze aan Fantassin blootlegde. Yooraf zij echter opgemerkt, dat wij toen nog leefden in de dagen dat van een haven van Tandjong Priok evenmin sprake was als van een voortzetting van den spoorweg Batavia-Buitenzorg naar de Preanger, terwijl een spoorwegverbinding tusscheu Batavia en Soe- rabaija met vrij wat meer verbazing zou zijn vernomen dan de thans geprojecteerde brug van kaap Grisnez naar Folkestone, ter verbin ding van Frankrijk met Engeland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 150