- 140 „Een vijand, wien het om de verovering van de kolonie te doen „is, zal zijne beslissende slagen richten tegen Java. Hij landt niet „bij Samarang of Soerabaja, maar in de buurt van Batavia. „Hij rukt tegen die plaats op, bezet en bevestigt baar om daarna „zoo spoedig mogelijk zich te wenden Daar het Zuiden, ter vermees tering van Buitenzorg. „Drie wegen staan hem daartoe ten dienstede spoorweg, dien men „als zoodanig onbruikbaar zal maken, de oude en de post- of zoo genaamde nieuive weg. „Aan een tegemoettrekken van den vijand mag niet worden ge- „dacht, integendeel, het streven moet daarheen gericht zijn hem naar „het binnenland te lokken; het leger moet dan ook wijken, doch „voet voor voet en bij dien terugtocht alles vernielen en niets dan „puinhoopen achterlaten. Batavia wordt in de asch gelegd, Welte vreden aan de vlammen prijs gegeven, Mr. Cornelis evenzoo en wat „den vijand verder van nut zou kunnen zijn ter vernietiging dien „vuurpoel toevertrouwd. „Onder die omstandigheden avanceerende, de meest noodzakelijke „behoeften tot verpleging van zijn leger missende en in zijn rug be- „dreigd door onzerzijds op zijne verbindingen te werken, zal zelfs „het bereiken van Buitenzorg den vijand niet mogelijk zijn. Hij moet „terug en zulks zooveel te haastiger, naarmate hij het land dieper „ingedrongen is, waarna voor ons het tijdstip tot krachtdadig han delen zal zijn aangebroken. De vijand moet nagejaagd en hem geen „rust gegund worden; ongestoord worde de vervolging voortgezet tot „aan zijn operatiebasis." Wie erkent hierin niet, naast veel dat van een logischen gedach- tengang getuigt, het hiervoren genoemde streven om op al te een voudige wijze de oplossing aan te geven van een hoogst moeilijk vraagstuk. Eene oplossing al te gezocht tevens, nu zij een blik op de kaart kan zulks duidelijk maken ons desverkiezende ook de Bag- geragtsgracht of een dergelijk water als Java's Berezina in uitzicht stelt. De verdediging van onze kolonie is om de geheimzinnigheid, waarin zij vooral in de laatste twintig jaren gehuld wordt, een onderwerp

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 151