142 voor ons leger te ontwerpen, gegrond op een stelsel van ver dediging dat eenvoudig een voortbrengsel is van zijne min of meer rijke verbeelding. Maar, al is een stelsel van verdediging niet gepubliceerd, men mag voorzeker aannemen dat degenen, die de verantwoordelijkheid dragen voor het behoud van de kolonie, wel degelijk den weg hebben aan gewezen, die bij het uitbreken van den oorlog met de voorhanden strijdmiddelen behoort te worden ingeslagen. Slechts weinigen in het leger zijn met die inzichten en de daarop gegronde voornemens be kend, doch onder die weinigen mag voorzeker worden gerekend de schrijver van de „Proeve", door het werkzaam aandeel dat hij eertijds gehad heeft in ons krijgsbestuur. Het was dus alleszins verklaarbaar, dat velen in het leger, voor wie het onderwerp der verdediging niet geheel open en klaar ligt, de brochure van den overste Brakel met gretigheid ter hand namen, juist met het oog op de daarin behandelde defensie-quaestie, tuk als allen waren om in het boekske een tip van den geheim zin nigen sluier te zien opgeheven. Of, en in hoeverre de verwachting te dien aanzien is overtroffen, zal spoedig blijken, doch ik wensch voor ik verder ga, al dadelijk mede te deelen, dat het geenszins in mijne bedoeling ligt om de „Proeve" tot in hare details te bespreken; ik zal bet woord daartoe aan anderen laten (1). Trouwens bij het dessert is zware spijs misplaatst. Slechts enkele kantteekeningen bij de hoofdpunten mogen hier eene plaats vinden en ik stel mij dan ook meer bepaaldelijk voor, het werk van den heer Brakel bij de lezers van ons Tijdschrift als 't ware in te leiden. Bij de lezing van het werk trof het mij al dadelijk, als wandelde ik door een gebouw waar nu en dan een uiterst bekend gezicht mij tegenkwam. En inderdaad, na enkele van dergelijke ontmoetingen mocht ik o. m. den oud-minister De Waalden schrijver van Onze Indi sche Financiënherkennen, een waarlijk zeer gewaardeerden gids bij militaire wandelingen als waarvan hier sprake is. Cl) In de volgende aflevering hopen wij eene meer uitvoerige bespreking van de bedoelde brochure op te nemen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 153