150 „delen in zoo goeden staat gehouden als mogelijk is, dan lijdt et geen twijfel, of zij zullen, als gevaar van buiten dreigen „mocht, nuttig aangewend kunnen worden naargelang van de onrno- „gelijk met zekerheid te voorziene omstandigheden." De verdediging van Java tegen een buitenlandschen vijand stelt, als de organisatie van het leger daarop gegrond is, aan die organisatie zulke ooge eischen, dat, als deze laatste vervuld zijn, de samenstelling der strijdkrachten ongetwijfeld ook voldoet aan de eischen voor de oor ogvoering tegen den Inlandschen vijand. - In algemeenen zin is het hiervoren genoemde beginsel van den Heer Brakel, en dus ook van en Heer Cool, volkomen correct, maar, hoewel ik non- geenszins geacht wil worden te deelen in 's Ministers hiervoren geci teerde beschouwingen, de door zijne Excellentie aangegeven grond slag voor de organisatie der levende strijdkrachten in Indië: Geven wat ivij geven hunnenmen handele dan daarmede naar vermoeien" is naar mijne innige overtuiging ook de door de practijk bewezen eemg mogelijke. (1) Schrijver heeft zich bij het aangeven van eene organisatie voor ons leger bepaald tot het vermelden van hetgeen hij noodig achtte en dat geschiedde met kwistige hand, alsof de individuen slechts voor het grijpen waren. Doch de taak der organisatie strekt zich vei er uit, zij vordert o. a. ook dat men aangeve hoe of vanwaar men de levende strijdkrachten verkrijgen zal en hieraan heeft de Heer Brakel blijkbaar niet gedacht. Het kan Schrijver niet onbekend zijn, dat men in de laatste jaren geen geld gespaard en geene oirbare middelen onbeproefd gelaten eeft, om toch maar de werving - vooral van Nederlanders - meer productief te maken. "N°°h dö herhaalde verhoogingen van handgelden en soldijen zijn „m staat geweest om meer Nederlanders tot dienstneming voor Indië „te bewegen, wat trouwens hier niet kan verwonderen, die let op de „omstandigheid dat uit de 750000 mannelijke ingezetenen des "UJ Yan 16 t0t 40 J'aar oud> Diet alleen de vrijwilligers, officieren - -- -

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 161