156 Kan het niet bepaald gewenscht zijn. dat zelfs onze veldartillerie, al zal zij ook niet licht met meer dan twee batterijen vereenigd zijn, zoodra haar batterij stelling is aangewezen, in versnelden gang uit de hoofdcolonno oprukt, om daarin nog wellicht enkele kilometers af te leggen? Doch waarom nog voorbeelden opgesomd! Men heeft VELDartillerie of men heeft ze niet! In 't eerste geval ruste men daarom niet, vóór onze veldartillerie haar oude beweegbaarheid hebbe herkregen, en zorge er dan tevens voor de oefeningen ook daarheen te leiden, dat zij in staat zij, de cavalerie te volgen en afstanden van bijv. 3 a 4 palen in draf af te leggen. Men denke er aan, dat wij geen munitiecolonnes bezitten en dien tengevolge de ledige gekoppelde voorwagens wel eens dienst zullen moeten doen, om van wellicht palen ver afgelegen magazijnen munitie aan te voeren naar de plaats, waar zich de colonne bevindt. Of moet die dienst met gerequireerde voertuigen en dus in stap plaats hebben? Op 't juiste oogenblik kon dan wel eens munitie ontbreken. De laatste alinea van artikel 13 onderging eene bepaalde verbete ring door te bepalen, dat bij het halt houden van de stukken uit den versnelden gang, deze op het voorbereidende commando van den sectiecommandant in stap overgaan. Volgens het oude reglement (artikel 14) geschiedde zulks op het voorbereidende commando van den onderwijzer of van den sectiecommandant. Stukscommandanten, stukrijders en bedieningsmanschappen hebben uitsluitend op de commando's en aanwij zingen van den sectiecommandant te letten. In den eersten regel van artikel 14 behoort het woordje „alle" te vervallen. Het kan nooit in de bedoeling van het reglement liggen, dat bij elke batterijstelling het een of andere vuur beoefend wordt. Uit Punt 1 van de commando's betreffende de verschillende vuren (blz. 4, bovenaan) kan niemand goed wijs worden. Waarom ze niet als volgt geplaatst? 1. Rechter- (linker-) stuk. Op meter, of Granaatkartetsvuur. Op meter, of Granaatkartetsvuur. Vooraf getempeerd, of Kartetsvuur, of Worpvuur. Rechter- (linker-) stuk. Op meter. Lading N° De laatste alinea geeft aan, dat het commando: Houdt op vuur"

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 167