159 De eerste aanmerking van dit artikel zegt: dat één sectiecommandant voldoende is om de bespanningen en afdeelingen van meerdere sectiën naar het park te geleiden. Moet nu de batterijcommandant als hij gelastMorgen sectieschool"daar bij nog aangeven: „de Luitenant A. geleidt de bespanningen en af deelingen naar het park''''? De tweede aanmerking bepaalt, dat de afdeelingen terzijde buiten het park blijven staan, als dit geen voldoende ruimte bezit. Bij onderzoek is mij gebleken dat al onze parken voldoende ruimte hebben. Waarom dan dergelijke bepaling opnieuw op te nemen? Heeft men wellicht het oog gehad op bijzondere omstandigheden, als zich tijdens een expeditie of op marsch kunnen voordoen? Zoo ja, dan had deze bepaling in de batterij school, tweede gedeelte, opgenomen moeten worden. Eerste les. (Bewegingen in bataille.) Het in orde voor inspectie plaatsen en de posten hernemen (artikelen 25 en 26) zijn overgenomen uit het Nederlandsche reglement, doch be- hooren zooals de naam inspectie voldoende aanduidt niet tehuis in de eerste les van de sectieschool. Het aanhangsel van de batterijschool, eerste gedeelte, bevattendeGedragregels bij inspectiën, bij het defileeren, enz., is de aangewezen plaats daarvoor. Staat de sectie in bataille en wordt gecommandeerd: Stukken rechts (links)", dan werden volgens de oude sectieschool de commando'sColonne en „Halt" gebruikt. Evenals in Nederland wordt thans gecommandeerd: Stukkenen „Halt" (artikel 27). Waarom die verandering geschiedde, is mij niet duidelijk; in de artikelen 39, 40 en 43 is men van: Colonne blijven spreken. Wat betreft het commando: „Aangerukt" van artikel 27 zij opge merkt, dat het opvolgend voor elk der stukken moet gebruikt worden. Wanneer het veld winnen door geheele wendingen plaats heeft door het linksom maken van de stukken, komt de sectiecommandant, ingevolge de voorlaatste alinea van artikel 30, aan de rechterzijde van do colonne, 'l geen in strijd is met artikel 8. Onze oude sectieschool kende die

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 170