161 Zeer te recht, deze beweging was overbodig. Op het commando: Stukken links rechtsmarcheert af'\ wordt hetzelfde en daarbij nog iets vlugger verkregen. De commando's: In bataille" en „Half rechts (links)" werden veranderd in het enkele commando vLinks rechtsvoorwaarts in bataille." (artikel 49.) Door hierin het Nederlandsche reglement na te volgen, is het voordeel van meerdere overeenstemming met de commando's van de andere wa pens verkregen. Ditzelfde artikel zegt nog: „Het achterste stuk maakt half links, „(half rechts-) om; den bepaalden afstand bekomen hebbende, marcheert „het voorwaarts tot op het commando van den sectiecommandant: „Liti- ker- rechterstuk." Haltdat wordt uitgesproken op het tijdstip bij „het voorste stuk aangegeven." Dit is natuurlijk fout; het voorste stuk houdt halt, als zijn voorspan 5 passen van den sectiecommandant is verwijderd. Het achterste stuk moet dus halt houden, als zijn voorspan op 5 passen van de lijn van bataille is gekomen (d. i. op 23 passen van den sectiecommandant). Hetzelfde geldt voor artikel 50 (Links (rechts) achterwaarts in bataille komen). Niet de voorspannen, doch slechts één voorspan komt op 5 passen afstand van den sectiecommandant. Bij het ter rechter- (linker-) zijde in bataille komen, geeft artikel 52 aan, dat de sectiecommandant 23 passen vooruitgaat. Wat is hier de be doeling? Rekent die afstand van af de oorspronkelijke marschrichting, of van af het oogenblik dat het voorste stuk de wending heeft volbracht Moet dit artikel niet gewijzigd worden, wat de laatste alinea betreft? Daar staat, dat het achterste stuk op de lijn van bataille komt, alwaar het op commando van den sectiecommandant halt houdt. Het houdt 5 passen vóór die lijn halt; daarna wordt aangerukt. Derde les. (Batterijstellingen.) Artikel 53 had niet behoeven te vermelden, dat de stukscommandant, na afgestegen te zijn, zijn paard aan den achterrijder overgeeft. Dit is uit artikel 10 van de algemeene bepalingen bekend. Waarom niet evengoed herhaald, dat hij de sabel ophaakt? Dl. I, 1890. 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 172