162 (Jit de batterijstelling voorwaarts in bataille afmarcheerende (artikel 60), heeft men het waarschuwingscommando: Sectie voorwaarts", door den sectiecommandant uit te spreken, laten wegvallen. Ik vind dat bepaald jammer. Dat commando was een teeken voor den onderwijzer, dat de sectie gereed was om te marcheeren, en deze het commando: Marschmocht doen hooren. Vooral in de batterijschool zal de batterijcommandant dan wel eens het commando: Marschte vroeg geven. Evenals bij de bataillestelling verviel ook bij die in batterij zeer te recht de afmarsch op het rechter- (linker-) stuk naar de linker- (rechter-) zijde. Ingevolge artikel 17 van de algemeene bepalingen behoort de sectie commandant alle commando's betreffende de batterijstelling te herhalen. Uit de artikelen 65, 66, 67 en 68, behandelende het links (rechts) voor waarts, het links (rechts) achterwaarts, het links (rechts) en het ter rechter- (linker-) zijde in batterij komen, kan ik echter niet anders als het tegengestelde lezen. Om bijv. bij artikel 65 te blijven, zien wij daarin gezegd: „Op het commandoT' oorwaarts in batterijvan den onderwijzer „commandeert de sectiecommandant: Achterste stuk hal flinks {halfrechts)." Eene herhaling van het commando van den onderwijzer gaat, dunkt mij, niet samen met het gebruik van de woorden: „Op het commando." In navolging van het Nederlandsche reglement verviel het flankenvuur voor de in batterij staande sectie. Ik meen dat te moeten betreuren. In onze bedekte terreinen kan het zeer goed voorkomen, dat eene in batterij staande sectie zoodanig vuur in de flank krijgt, dat zij gedwongen wordt hare dekking zij het dan ook tijdelijk bij het tot zwijgen brengen van dat vuur te steunen. Niets belet den sectiecommandant ook nu nog flankenvuur met de in batterij staande sectie af te geven dit zal dan echter op aanwijzingen moe ten geschieden en dientengevolge minder vlug in zijn werk gaan, dan vroeger, toen iedereen wist, wat hij op het commando: Flankenvuur rechts (links)" had te verrichten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 173