164 In artikel 9 hadden de punten a, b en d niet opgenomen mogen zijn. De punten en b niet, omdat de algemeene bepalingen van de sectie- school geheel hetzelfde voorschrijven; punt d niet, omdat zoodra de bat terij in open of gesloten colonne met sectiën is opgesteld, elke sectie op zich zelve beschouwd in bataille staat, en in verband daarmede elke sec tiecommandant één pas voor het midden van zijn sectie staat. Alléén punt c is noodig vermeld te worden; staat namelijk de batterij in co lonne met stukken, dan neemt de commandant van de voorste sectie een andere plaats in, als voor de sectie in colonnevorm was aangenomen. In afwijking van het oude reglement, geeft dit artikel den sectiecom mandanten het recht, om, door het wijzen met de sabel, de zijde aan te duiden naar welke eenige beweging moet geschieden. Dit is juist. Artikel 11, tweede alinea, geeft aan: „Eén trompetter volgt den cora- „mandant der batterij tot het blazen van de signalen; de andere stelt „zich in bataille of in batterij 9 passen achter, en in colonne op den- zelfden afstand zijwaarts van het midden der batterij, aan dezelfde zijde „waar hij zich vóór den afmarsch bevond." De batterijcommandant gelieve er nu maar aan te denken, dat hij bij de een of andere beweging den rand van het exercitieterrein niet te dicht nadert, anders kan de tweede trompetter niet op de voorgeschreven plaats blijven. Waarom beide trompetters den batterijcommandant niet laten volgen? Bij het beoefenen van de schietregels zal de batterijcommandant, als hij afstijgt, zijn paard aan een van de trompetters kunnen afgeven 't reglement bepaalt dienaangaande niets en den anderen dan nog be schikbaar hebben als ordonnans. Yooral als hij op eenigen afstand ter zijde van de batterij staat, zal het voorkomen, dat de batterijcommandant een order heeft over te brengen aan een van de verst verwijderde sectie commandanten; ook aan den commandant der tweede linie, als deze volgtenz. Tijdens de exercitie zouden de trompetters elkaar dan bovendien kunnen aflossen in het blazen van de signalen. Onder de gevallen, waarin de batterijcommandant het commando: Marschdoor een stoot op de trompet doet volgen, had men dat van: „snellen gang" wel mogen weglaten (artikel 12). Tien jaar geleden was dat juist; nu niet meer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 175