165 Artikel 13 is overbodig. Dat de sectiecommandanten bij het in batterij komen Voorwaarts =z vuren'''' of „Achterwaarts vuren''' commandeeren, om de stukken af te nemen; dat zij voor het weder opleggen van de affuiten, de commando's: „Voortvagens voor" en Legt op affuiten" gebruiken; dat 't hun bij 't commando: Houdt op vuurverboden is, om zonder ontvangen bevel, de stukken af te vuren of te ont laden; en dat bij eenige batterijstellingen de regels van het inschieten beoefend moeten worden; dat alles is reeds uit de algemeene be palingen van de sectieschool bekend, 't Nederlandsche reglement diende hier opnieuw tot richtsnoer. In artikel 15 de Heer Schmidt zeide het reeds wordt eene ge loofsbelijdenis afgelegd. Of dat uit Nederland overgenomen geloof veel aanhangers zal verkrijgen, wordt ernstig betwijfeld; meer en meer wint de richting veld, dat alleen die vormen beoefend moeten worden, welke in de practijk dus op marsch, in 't park en bivak en op 't gevechts- veld van toepassing zullen zijn. Welke onder de overbodige vormen gerekend moeten worden, zal later blijken. Artikel 15 zal nog menigmaal een steen des aanstoots kunnen worden, 't Is slechts de vraag wat de boven de batterij commandanten gestelde autoriteiten als noodige en als minder noodige vormen beschouwen. Eerste Les. (bewegingen in open colonne.) Artikel 18 (met sectiën rechts of links in colonne komen) treedt bij de beschrijving van 't geen op 't commandoMarschmoet geschieden, in een totaal overbodige herhaling van de sectieschool. De vervallen batterij- school verwees daar enkel heen. De vorige opmerking geldt eveneens voor artikel 19. AVat de stuks commandanten bij den marsch in de open colonne met sectiën hebben te doen, is bekend uit de artikelen 28 en 40 van de sectieschool. Het stilstaande van strekking veranderen (artikel 21) had ik gaarne zien vervallen. Gedurende den marsch langs den langen weg kan deze beweging uit den aard der zaak nimmer worden toegepast. En mocht

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 176