167 Genoeg verandering alzoo; doch weinig vereenvoudiging! Men had 8 afmarschwijzen en houdt er 7 over. Gaan wij nu eens na, welke daarvan in de practijk gebruikt kunnen worden. De afmarsch uit de bataillestelling komt in de practijk onder twee omstan digheden voor; namelijk bij het verlaten van het park en van het bivaken is het, dunkt mij, duidelijk, dat in het eerste geval altijd, en in het tweede bijna immer van den colonnevorm met stukken gebruik zal moeten wor den gemaakt. Er zal dus vóór- of achterwaarts op een van de vleugelstukken, of wel met stukken rechts (links) worden afgemarcheerd. Om nu voor het uitzonderingsgeval zeven afmarschwijzen voor te schrij ven, terwijl er onder gewone omstandigheden slechts drie kunnen wor den toegepast, is toch wel wat heel eigenaardig. En bestaat een enkele maal de gelegenheid, om van den colonnevorm met sectiën gebruik te maken, dan kunnen de voorstanders van dien marschvorm, daarin door het formeeren van de sectiën overgaan, na in den colonnevorm met stukken te zijn afgemarcheerd. Afgescheiden van hetgeen hierboven is gezegd, zie ik geen voordeel in het afmarcheeren op de middensectie. De colonne is enkele seconden eerder gevormd, dan dat op een vleugel sectie wordt afgemarcheerd, doch wettigt daardoor nog niet het aannemen van een nieuwen vorm. Wat voor de afmarschen uit de bataillestelling werd gezegd, geldt ook voor de opmarschen daartoe. Alleen voor het uitzonderingsgeval zal het bivakeeren uit den colon nevorm met sectiën kunnen geschieden, en is het niet noodig daarvoor zes opmarschwijzen te behouden. De vroeger voorgeschreven opmarschen werden naar dezelfde begin selen gewijzigd, als met de afmarschen plaats vond. Ook hierbij werd het Nederlandsche reglement ten trouwste gevolgd. Dekde les. (Afmarschen uit en opmarschen tot de stelling in batterij.) Bezit de tweede les niet de minste tactische waarde, ook de derde zal wel nimmer toepassing vinden. Over de opmarschen tot de batterijstelling en de afmarschen daaruit zegt Prins zu Hohenlohe in zijn zestienden brief over artillerie (Das Reglement) dat hij gedurende de veldtochten van de jaren 1866,1870

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 178