168 en 1871 zijn batterijen niet anders als in colonne met stukken, dan wel in ontwikkeld front heeft gezien; wel te -verstaan op het gevechts terrein. Slechts tweemaal kwam daarop eene uitzondering voor, doch erkent hij, dat het beter ware geweest den colonnevorm met sectiën niet gebruikt te hebben. Aangaande deze les zij alléén nog aangeteekend, dat zij naar dezelfde beginselen is gewijzigd geworden, als bij de tweede les hebben voorgezeten. Vierde les. (Bewegihgen in bataille marcheerende.) Bij het in bataille marcheeren (artikel 48) werd het Nederlandsche reglement, waar dit de middelste sectie als richtingssectie aanneemt, niet gevolgd. Toch ware dit aan te bevelen geweest; de richting op het midden laat zich heter bewaren, dan die op een van de vleugels. Het breken van de batterij naar de beginselen van de tweede les (artikel 55) heeft evenmin practisch nut, als bedoelde afmarschwijzen uit de in bataillestelling stilstaande batterij dat hebben. Hetzelfde geldt voor het formeeren van de batterij (artikelen 56, 57 en 58). Vijfde les. (Bewegingen in gesloten colonne.) Het formeeren van de gesloten colonne (artikelen 59 tot en met 64) heeft alléén waarde voor het innemen van de Rendez-vous-stelling, en zal dus steeds uit den marsch na het verlaten van het park of het bivak plaats hebben; alzoo uit den colonnevorm met stukken en bij uitzondering uit dien met sectiën. Uit de bataille- of batterij-stelling zal wel nimmer in de Rendez-vous- stelling worden opgerukt. Uit de slechts in park of bivak van toepassing zijnde bataille-stelling niet, omdat het bivak van de artillerie een wapen, dat daarin zoo goed als weerloos is steeds achter de Infanterie bivakeert (of in kanton ligt), en de Rendez-vous-stelling altijd in meer voorwaartsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 179