169 richting wordt genomen. Vóór dat punt te bereiken, zal de artillerie dus altijd een eind weegs 't zij langer, 't zij korter hebben te mareheeren. Uit de batterij-stelling niet, omdat een Rendez-vous-stelling zich niet laat denken op dat punt van het slagveld, waar de artillerie in batterij stond. Afgescheiden van 't geen hier werd gezegd, is het formeeren van de gesloten colonne op de middensectie overbodig; op deze wijze uitgevoerd, zal de beweging slechts enkele seconden vroeger zijn afgeloopen, dan wanneer zij op een van de vleugelsectiën was bevolen geworden. Uit de in de Rendez-vous-stelling gebezigde gesloten colonne zal om gekeerd alléén worden afgemarcheerd, 't zij dan met stukken of met sectiën- Daaruit in bataille of batterij te komen (artikelen 70 tot en met 83), laat zich in de werkelijkheid niet denken. Of het formeeren van de batterij en het deployeeren naar ééne of naar beide zijden geschiedt, haalt bitter weinig uit; de eerste beweging zal enkele seconden meer vorderen dan de tweede. Zesde les. (Frontveranderingen.) Er behoeft wel niet aan getwijfeld te worden, of de frontveranderingen behooren tot de evolutiën, waarvan artikel 15 zegt, dat zij nooit op het gevechtsveld zullen worden gebruikt. Komt het voor, dat de in actie zijnde batterij een meer zijwaarts ge legen doel onder vuur moet nemen, dan zullen de stukken zooveel noodig worden omgezet; wordt die hoek te groot, en zou het vuur van het eene stuk gevaar voor het andere kunnen opleveren, dan zal men de stukken opvolgend meer vooruit moeten brengen en daarna omzetten. Alleen het spilst.uk kan op de plaats worden omgezet. Geen enkel batterij comman dant zal er evenwel aan denken een frontverandering uit te voeren. Wordt de batterij onverwachts in de flank beschoten, dan zal men de sectie aan de zijde, vanwaar het vuur komt, gebruiken, om dit tot zwij gen te brengen. Zooals reeds bij de sectieschool werd opgemerkt, is het te betreuren, dat hierbij geen gebruik gemaakt kan worden van het commando Rechter- (linker-) sectie flankenvuur rechts links Mocht het ooit voorkomen, dat de batterij in haar geheel naar een van de flanken vuur moet afgeven, dan zal het om het nieuwe vuur zoo spoedig mogelijk te kunnen openen met het oog op het terrein van belang

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 180