MANOEUVRES nabij be garnizoenen. De in de laatste jaren in zwang gekomen manoeuvres nabij de garnizoenen brengen een aangename afwisseling in den gewonen dienst en worden daarom, zoowel door officieieu als door minderen, gaarne medegemaakt. Nu daarbij in 1889 van Rijkswege een kleine som is verstrekt tot het inhuren van transportmiddelen en dus kookgereedschappen en eenige bagage voor officieren konden worden medegevoerd, was men bovendien niet te angstvallig meer aan den afstand van het garnizoen gebonden en kon men geheele dagen, ja, in tijden dat geen epidemische ziekten heerschten, zelfs 24 uren achtereen uit het garnizoen afwezig blijven. Op die wijze kon men in velerlei opzichten de zg. groote manoeuvres nabootsen en verschillende nuttige oefeningen houden, die onder andere omstandigheden hadden moeten achterwege blijver. Hebben deze veldoefeningen op kleine schaal, onder welke weidsche benaming zij op de Indische begrooting prijken, evenwel in het achter ons liggende jaar bij uitstek goede vruchten gedragen, we hopen, dat zij in 1890 in nog meerdere mate aan haar doel zullen beantwoorden. Vooreerst toch is, zeer ten rechte, de verlammende regeling van het oefeningsstelsel der infanterie buiten werking gesteld en kan dus de tijd voor de manoeuvres door de afdeelingscommaudanten geheel naar eigen inzicht gekozen worden, en ten tweede heeft het Leger bestuur weten gedaan te krijgen, dat voor 1890 in stede van vier, zesduizend gulden voor de door ons bedoelde oefeningen zijn toegestaan. Aan den eenen kant dus het onmiskenbare voordeel, dat de manoeuvres in alle garnizoenen in het meest gezonde seizoen kunnen worden gehouden, aan de andere zijde het onverwachte buiten-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 182