173 rechters toe, die in het garnizoen geen rechtatrceksch troepencom mando hebben, dan zullen de mindere militairen en de onderge schikte officieren, meer van de oefeningen profiteeren dan onder andere omstandigheden het geval kan zijn. En nu een opmerking in het belang van den soldaat. In den trein worden kookgereedschappen en andere benoodigd- hedeu medegenomen, zoodat gedurende de rusturen het eten kan worden toebereid en de man op zijn gemak zijn middagmaal kan nuttigen. Zouden er nu bezwaren tegen bestaan, om ook de cantine te doen volgen, waaruit de mindere militairen, desnoods tegen betaling, eeni- ge door hen gewenschte versnaperingen zouden kunnen ontvangen? Zoo ooit, zou bij zulk een gelegenheid tegen misbruik van sterken drank kunnen worden gewaakt en een bepaling, dat aan niemand meer dan twee glazen jenever worden verstrekt, al zeer gemakkelijk opgevolgd kunnen worden. Voor een soldaat, die in het garnizoen gewend is, een matig ge bruik van het vuurwater te maken, is het een ontbering, om een geheelen dag in de buitenlucht te zijn en zwaren dienst te verrich ten, zonder een andere vloeibare zelfstandigheid dan thee of soep over de lippen te krijgen. Aangezien nu het medenemen van een kleine hoeveelheid dranken geen bezwaar kan hebben en men gemakkelijk afdoende maatregelen tegen misbruik kan nemen, verdient het aanbeveling, om in den vervolge de colonnes door een paar kisten jenever en bier te doen volgen. Ten slotte meenen wij de aandacht te moeten vestigen op de omstandigheid, dat de oefeningen, bij welke men den geheelen dag en soms zelfs 24 uren van huis blijft, de officieren nog al op kosten jagen. Zonder verder in deze quaestie te willen doordringen, kan het echter zijn nut hebben, er op te wijzen, dat in andere landen en Ook in Nederland voor zulke tochten aan de officieren een schadeloos stelling wordt uitbetaald, waarmede zij, tot op zekere hoogte althans, hun extra-uitgaven kunnen bestrijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 184