178 de hand, dat de Indische regeering van af dat oogenblik niet meer vol komen op de hoogte van de politieke verhoudingen in Europa zal zijn, en is zij dientengevolge ook niet in staat om te oordeelen over eene wellicht maanden later, bij den val van Amsterdam, door het opperbestuur, betreffende de koloniën genomen beslissing. Als zeker mag worden aangenomen dat eene tegen den Konink lijken wil voortgezette (of ondernomen) verdediging van de koloniën een niet gering gewicht in de schaal zal leggen bij het stellen van de vredesvoorwaarden. Zal de hand van den overwinnaar er niet te zwaarder om druk ken op het moederland? 111. De koloniën in haar geheeldat is Java en alle buitenbezit tingen, te verdedigen zou onze krachten te boven gaan. De verdedi ging zal zich in hoofdzaak moeten bepalen lot het eiland Java. Worden onze koloniën aangevallen, dan - dunkt mij zal de vijand allei'éérst trachten de hoofdmacht van ons leger alzoo do in Midden- of West-.Tava verzamelde strijdkrachten te vernietigen. Met de buitenbezittingen zal hij zich voorloopig weinig inlaten. Enkele van de voornaamste punten aldaar, bijv. Padang, Makas ser, enz., gelijktijdig met Java aan te tasten, zoude een moed willig versnipperen van zijn krachten zijn; hij zal die dus laten voor hetgeen zij zijn en hoogstens hier en daar een paar oorlogsschepen stationneeren. Hangt alzoo het lot van de buitenbezittingen in hoofdzaak van den op Java te voeren strijd af, dan moet het geheele veldleger ook op laatstgenoemd eiland post vatten. V. De sterkte der troepen, bestemd voor de buitenbezittingen, wordt, in verband met plaatselijke omstandigheden, geregeld naar het doel van hun doorzijn dat is: het handharen der rust in gewone omstan digheden en in geval van oorlog met een buitenlandschen vijand. In verband met de ad III gemaakte opmerking behoort de sterkte

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 189