181 maatregelen door de garnizoeuscompagnie van Bantam intijds met eenige infanterie te versterken. Enkele op belangrijke punten van dat gewest gestationneerde de tachementen zullen wellicht preventief kunnen werken en het later afzenden van sterkere troepenafdeelingen onnoodig maken. XV. De hoofdmacht van ons leger moet in eene zoo goed mogelijk ter verdediging ingerichte centrale stelling opgesteld icorden. Deze stelling moet zoo ver mogelijk van de meest vermoedelijke operatiebasis des vijands verwijderd zijn. (5) XVI. Het aangewezen terrein voor de centrale verdediging is ingesloten door de bergen MerapiMerbaboe, Sindoro, Soembing en Oengaran en de verbindingsruggen dezer bergen. Schrijver levert niet het bewijs, waarom ons leger in Midden-Java moet worden opgesteld. Ook de Jury van beoordeeling bepaalt er zich toe het volgende te zeggen (blz. 26) „Schrijvers denkbeelden omtrent de defensie onzer koloniën inaar in „het bijzonder van het eiland Java zooals hij die in genoemd hoofdstuk „heeft ontwikkeld, worden voor het meerendeel door de commissie onder schreven. "Wat sommige details en onderdeelen of wel de uitzonderingen „betreft, zal zij zich tot de volgende aanteekeningen bepalen Toch komt het mij voor dat in een geschrift als van den Heer Brakel een kort, duidelijk betoog, waarom Midden-Java boven West-Java wordt verkozen, niet had mogen ontbreken, Daarvoor bestaar, nog te groot verschil van meening dienaangaande. Zoowel voor de eigen bevolking als voor geheel de buitenwereld is reeds sinds eeuwen Batavia ook Indië. Alleen de meest overheerschende redenen zouden er dan ook toe mogen leiden, Batavia bij een oorlog tegen een buitenlandschen vijand zoo goed als los te laten, (zie stelling XIX; schrijver wil Batavia dekken tegen een coup de main.) In stelling XV wijst schrijver op het voordeel dat er in gelegen is, als de centrale stelling ver van 's vijands operatiebasis ligt ver wijderd. In dat opzicht nu is de keuze tusschen West- en Midden-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 192