182 Java niet moeilijk. De afstand Batavia Bandoeng bedraagt ongeveer het dubbele van den afstand Semarang Magelang. XX. Be haven van Tjilatjap moet versterkt worden. (7) De hierop gegeven toelichting (7) in hoofdzaak beamende, komt het mij minder doelmatig voor dat het waarnemen van Patjitan buiten Tjilatjap de eenige plaats aan Java's Zuidkust, vanwaar bruikbare wegen naar het binnenland voeren aan de 4e brigade wordt opgedragen. Deze brigade heeft namelijk het verdedigen van de versterkte haven plaats Tjilatjap tot taak, en is met het oog daarop (zie stelling LXXVIII) te Tjilatjap, Banjoemas en Kedong-Kebo gelegerd. Een enkele blik op de kaart doet zien, dat, mocht het voor Pa tjitan afgezonderde waarnemingsdetachement verplicht zijn terug te trekken, dit over Soerakarta of Djokjakarta, dan wel naar gelang van de omstandigheden over deze beide plaatsen, op de centrale stelling in de residentie Kedoe, doch nimmer op Tjilatjap zal plaats hebben. Zou het daarom geen aanbeveling verdienen, om de waarneming van Patjitan op te dragen aan een detachement cavalerie van de dichtst bij in Midden-Java gelegerde brigade? XXII. Be verplaatsing van den bestuurszetelivelke reeds in vredes tijd moet zijn voorbereidmoet plaats hebbenvóór dat de vijandelijke aanval geschiedt. (9) Eene andere redactie van bovenstaande stelling was niet mogelijk in verband met eene door het Bestuur der vereenigiug ter beoefe ning der krijgswetenschap op de gestelde prijsvraag, gegeven toelich ting, luidende: „Het denkbeeld eener definitieve verplaatsing van den bestuursze tel mag niet als grondslag der verdediging worden aangenomen". Ware deze toelichting achterwege gebleven, zeer zeker zou het ad vies van den schrijver anders hebben geklonken; in toelichting (1) althans wordt bij het daar besproken stelsel van verdediging voor Sumatra's Westkust aangedrongen op de onrnicldellijk'e verplaatsing

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 193