183 van den zetel van het bestuur, het militair commando, enz. naar Fort de Koek. Het ligt dan ook voor de hand dat het vertrek van den Gouverneur- Generaal en tal van hooge ambtenaren van Buitenzorg en Batavia naar Midden-Java, enkele dagen vóór het uitbreken van de vijandelijkheden, een bepaald ongunstigen indruk op de Inlandsche bevolking zoowel als op de overige ingezetenen moet maken. Als de meest geschikte plaats, waarheen de bestuurszetel van den Gouverneur-Generaal is over te brengen, wordt Poerworedjo, de hoofd plaats van de residentie Btgelen, aangewezen, (zie toelichting 9.) Deze keuze komt mij vreemd voor; te meer omdat schrijver in genoemde toelichting uitdrukkelijk zegt: „dat de plaats voor den vijand eerst to bereiken moet zijn, na de „vernietiging onzer strijdkrachten." Wat toch als Tjilatjap in handen van den vijand mocht zijn ge vallen? Poerworedjo ligt dan voor den vijand open, want aan ernstige verdediging van die plaats mag nimmer gedacht worden, om de een voudige reden dat, volgens schrijver, de beslissing in de residentie Kedoe moet vallen, en de 4C brigade na den val van Tjilatjap op de centrale stelling moet retireeren, zonder zich hier of daar aan eene totale vernietiging bloot te stellen. De val van Tjilatjap zou alzoo onvermijdelijk eene tweede ver plaatsing van den bestuurszetel met zich brengen. Dat zoo iets niet gewenscht is, is duidelijk. Bjj eene verdediging in Midden-Java behoort dunkt mij de bestuurszetel in de residentie Kedoe te liggen, en is Magelang als dan de aangewezen plaats. XXIII. IVat betreft de voorziening in oorlogsbehoeften moet getracht wordengeheel onafhankelijk te worden van Europa. Daartoe moeten in tijd van vrede door ontwikkeling der particuliere industrie zooveel moge lijk bronnen in het teven worden geroepen, welkebehoorlijk georganiseerd, in tijd van oorlog slechts aangevuld en uitgebreid behoeven te worden. Deze stelling besprekende, zegt de Jury van beoordeeling het volgende: „Ook met opzicht tot een ander punt, zoo om staatkundige en economische

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 194