184 „overwegingen, als om der gevolgen wille van zeer groot gewicht, „moet de Commissie mede hare instemming onthouden aan sommige „denkbeelden en voorstellen van den schrijver. Dit is namelijk het „geval daar waar hij den wensch uitspreekt, dat Indië in staat worde „gesteld om zelf te voorzien in zijne oorlogsbehoeften, en zulks in de „meest uitgebreide beteekenis van het woord; daar waar het zijne bedoe- „ling is, om de kolonie ook in dat opzicht zoo onafhankelijk mogelijk „te maken van het moederland. „Dit nu acht de Commissie een onbillijke, een niet te vervullen wensch. „Immers kon dat denkbeeld worden verwezenlijkt, zoo ware daarmede ook „eene zeer gevaarlijke schrede gedaan op den weg, die onze koloniën al „te spoedig zou moeten voeren naar een schier onafhankelijk Indië „Welke regeering zal dien band stelselmatig willen verzwakken? „Welke regeering zal het belang, dat voor Neerland's burgers aan ons „koloniaal bezit is verbonden, willen verminderen? „Welke regeering zal, door het scheppen van toestanden als de hier- „bedoelde, daartoe haren steun willen verleenen Welke regeering zal „de indirecte voordeelen, die Nederland uit het bezit zijner koloniën trekt „willen verminderen, vooral als zelfs de zekerheid wordt gemist, dat door „een andere wijze van voorziening in de oorlogsbehoeften, het Indische „leger zal worden gebaat?" Komt ook mij schrijvers wensch om Indië, wat de voorziening van zijne oorlogsbehoeften aangaat, geheel onafhankelijk van Europa te doen worden, onnoodig voorik kan bij eene meerdere ontwikkeling van de particuliere industrie in onze koloniën en in den zin als door schrijver wordt bedoeld nergens een het moederland bedreigend spooksel ontdekken. Yooréérst zal Indië ter wille van enkele grondstoffen steeds af hankelijk van het buitenland blijvende aanvoer daarvan zal met het oog op Java's ligging de productiekosten aanzienlijk vermeerderen, en dien tengevolge concurrentie hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk maken. Men houde namelijk in het oog, dat die ongunstige ligging ten opzichte van de buitenlandsche markt ook bij het afvoeren van het geproduceerde drukt. In hoofdzaak moet de koloniale industrie dus haar débouché's in Iudië zelf zoeken. En waaruit bestaan de débouché's binnen onzen archipel? Uit eene Inlandsche bevolking met bitter weinig behoeften op in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 195