„Eindelijk heb ik de hoofden in het bijzonder aanbevolen, meer werk te doen maken van het bereiden van olie; dit is een gewild artikel en kan mettertijd, bij meer ontwikkeling, een niet onaan zienlijke tak van binnenlandschen handel uitmaken. „Ik kom thans tot den toestand der bevolking, en aangezien deze bestaat uit twee elementen van verschillenden oorsprong, zoo ver meen ik dat zij met eenig onderscheid en afzonderlijk dient behan deld te worden, te meer daar de geaardheid en belangen dezer vol keren zeer verschillend zijn. „Tot het eerste dezer elementen kan men rekenen de oorspronkelijke bewoners des lands of, liever gezegd, de Niassers; en tot het tweede de Malpiers, Chineezen, Atjehers, Boegineèzen, of de bewoners van het Noorder- en Oosterstrand tot aan den hoek van Goenoeng Limbo e. „Algemeen wordt gezegd en aangenomen dat de Niassers behooren tot die volkeren welke nog in de diepste woestheid verzonken zijn en niet vatbaar zouden wezen voor zedelijke verbetering en beschaving. „De zaak echter meer van nabij beschouwende, komt men groote- lijks van dat denkbeeld terug. Het valt niet te ontkennen, dat de Niassers in het binnenland nog barbaarsche gewoonten aankleven, zooals het koppensnellen, het offeren van menschen bij groote festivi teiten of plechtigheden, en dat zij elkander gedurig beoorlogen met het doel om te rooven en te plunderendoch al die wreede praktijken zijn meer het gevo'g van den gebrekkigen maatschappelijken toestand en van den geringen staat van beschaving en ontwikkeling, dan wel van de natuurlijke inborst en de neigingen der inboorlingenandere omstandigheden, waarover ik later zal spreken, dragen daartoe overi gens veel bij. „Ik vermeen dan ook te mogen beweren, dat de mogelijkheid be staat om, zonder veel moeite of groote opofferingen, hierin eene ver andering te doen brengen. „Bij eene goede leiding en voorlichting laat de Niasser zich tem men en kan hij spoedig tot mensch gevormd worden. De voorbeelden daarvan zijn niet ver te zoeken. „Hoeveel zijn er niet ter Westkust van Sumatra die, nauwelijks met andere volkeren in aanraking komende, zich tot goede

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 19