200 Voor de muildior-bergbatterijen bestaat, hoewel deze in Mei 1887 in dienst werden gesteld, nog geen officieele formatie. Hoe bedoelde verhouding dus zal worden, ligt nog in het duister. Ue 7 compagnieën vestingartillerie op Java hebben thans elk orga niek 65 Europeesche en 34 Inlandsche onderofficieren en manschappen. De artillerie der buitenbezittingen, sterk 7 compagnieën vesting artillerie en 3 sectiën bergartillerie, telt in het geheel 443 Euro peanen en 432 Inlanders. Voor Java geeft dit alzoo de verhouding 2: 1; voor de buiten bezittingen die van 11 Met het oog op den gewichtigen werkkring door schrijver voor de vestingartillerie op Java weggelegd verdediging van de versterkte havenplaats ïjilatjap, beveiliging van Batavia, Semarang en Soerabaia tegen een coup de main, door de strandverdediging dier plaatsen in overeenstemming te brengen met de eischen van den tegenwoordigen tijdverdediging van bergpassen en défilé's moet, dunkt mij, de bestaande verhouding van 2: 1 blijven bestaan; zelfs schijnt zij mij gewenscht voor de buitenbezittingen, nu op de meeste hoofdplaatsen van gewestelijk bestuur, waar vestingartillerie in garnizoen ligt, ge trokken achterlaadmortieren zullen worden opgelegd, met bestemming op expedities van geringen omvang te worden medegevoerd. IL. De aanvulling voor één jaar moet steeds in Indiè present zijn. Deze personen worden bij afzonderlijk daartoe bestemde korpsen ingedeeld. Zij maken de algemeene reserve van het leger uil. (25) Als gevolg van dezen maatregel zou het Europeesch gedeelte van hot leger met 2100 a 2300 man vermeerderen, en ook het jnarlijks uit te zenden contingent aanzienlijk stijgen. De daarvoor benoodigde 350 man te vinden acht de Jury onmogelijk, zoolang de plaatsver vanging in Nederland niet is afgeschaft. De uitkomsten der werving zijn daarvoor te gering. Dat de plaatsvervanging hoogst nadeelig op de werving voor het Indische leger werkt, ligt voor de hand, doch evenzoo dat van de door schrijver in toelichting (27) aangegeven middelen om meer Ne derlanders te trekken goede uitkomsten zijn te verwachten korte

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 211