203 En waarin ligt dan wel het voordeel aan een dergelijke indienst treding verbonden De functiën van korporaal kunnen natuurlijk niet onmiddellijk door den hierbedoelden aspirant-onderofficier worden vervulddeze treedt voor het eerst de kazerne binnen en moet dus nog geruimen tijd als eenvoudig soldaat worden behandeld. Aan het terstond bezoeken van de kaderschool kan evenmin worden gedacht. Daarbij geniet hij niet het geringste materieele voordeel boven den soldaat. Het komt mij dan ook voor, dat iemand, die als soldaat in dienst is getreden en eenigen aanleg bezit, even spoedig zijn doel toela ting tot de kaderschool en bevordering tot onderofficier zal berei ken als degene, die als aspirant-onderofficier in dienst kwam. De Jury van beoordeeling vreest, dat de betrekking van aspirant onderofficier, waaraan elke macht tot gezagsuitoefening ontbreekt, zóó weinig aantrekkelijks zal bezitten, dat zich zoo goed als geen liefhebbers zullen voordoen, en dientengevolge de kadernood eer zal vermeerderen dan verminderen. Niet ten onrechte, naar ik vermeen. LVI. Ten behoeve van elk wapen is eene school ter opleiding van aspirant-onderofficieren. Deze scholen zijn gevestigd te Batavia onder toezicht van den chef van elk wapen. (30) Zou bet wel wenschelijk zijn de scholen tot opleiding van aspirant onderofficieren bij de verschillende wapens te Batavia te vestigen? In tijd van oorlog mag de kadervorming niet stilstaan, en zou met het oog op de omstandigheid dat Batavia niet hardnekkig wordt verdedigd, verplaatsing van die inrichtingen noodzakelijk worden. Hecht schrijver niet te groote waarde aan het onmiddellijk toezicht van de verschillende wapenchefs? Hebben die autoriteiten niet veel te drukke werkzaamheden, om zich op invloedrijke wijze met de kadervorming te kunnen inlaten? Yoor de artillerie zijn twee kaderscholen noodig. Een voor de veld- en bergartillerie en een voor de vestingartillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 214