211 is dit geenszins het geval, en er zal onder de laatsten menigeeü zijn, die nog nimmer de toepassing van het nieuwe stelsel van schietregels voor de vestingartillerie in het werkdadige heeft bijgewoond. Hieronder laat ik volgen een opgave van de verschillende oefe ningen, waaraan door mij gedurende mijn verblijf aan de schietschool te Oldenbroek is deelgenomen. Van enkele der gehouden vuuroefe- mngen worden de daarvan opgemaakte schietstaten bijgevoegd, (1) terwijl hier en daar de gelegenheid zich van zelve zal voordoen de eene of andere opmerking omtrent het waargenomeno en geleerde in te lasschen. Dezen arbeid verrichtende, beoog ik in de eerste plaats de belangstelling mijner kameraden op te wekken in de oefeningen der Nederlandsche artillerie, terwijl ik bovendien vermeen, dat het kennis nemen of nagaan van eeuige zaken, die ik zelf daar zag, ook voor enkelen hunner wellicht iets leerzaams zou kunnen opleveren. Men verlieze echter niet uit het oog, dat eerst te later ure het denkbeeld bij mij rijpte over de door mij bijgewoonde oefeningen, iets in dit Tijdschrift openbaar te maken. Ware zulks eerder ge beurd, zoo zoude het mij zeker mogelijk zijn geweest op sommige punten, waarvan ik nu slechts oppervlakkig kennis nam, dieper in het wezen der zaak te dringen. Alvoiens verder te gaan, teeken ik nog aan, dat onze cursus, be halve uit mijn persoon, bestond uit 2 kapiteins der vestingartillerie, 1 luitenant der rijdende artillerie, 1 luitenant der veldartillerie, 1 luitenant van het korps pontonniers en 3 luitenants van de vesting artillerie, terwijl liet onderwijs in zijn geheel was opgedragen aan de beide kapiteins, commandanten der 9e en 10e compagnie van het 1 regiment vestingartillerie, welke compagnieën voor den dienst bij de artillerie-schietschool zijn aangewezen. Dienst op den 9en Mei 1889. Te 9 uur voor gedetacheerde officieren bespreking. Te 1 uur schijfschieten met 2 kanonnen van 12 cM. L A. St. Lading 3.3 KG. buskruit [10-13]. Bedding Kn's 13 en 14. In't ge heel 40 exercitie-granaten. Schootstafel 1887. Doel: 2 schijven, h. (1) honige der bij liet opstel gevoegde schietstaten zijn, met liet oog op de be zwaren, aan hunne uitvoering verbonden, onafgedrukt gebleven, Hed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 222