212 en b. 5 M., opgesteld ter hoogte van 1200 M. rooilijn B. en met het midden resp. 70 en 50 M. links van de rooiliju. Leiding van het vuur der officieren, de kapitein B. Observatiepost met telephoon, waarin Bij eiken cursus wordt slechts éénmaal het schieten op de schijf beoefend, en daarmede dan gewoonlijk de seinoefeningen ingeleid. Hier en ook later werd steeds met twee vuurmonden gevuurd. De eene was bestemd voor de oefening der officieren, en de andere voor de onderofficieren, die den cursus bjjwoonden. Bij het eerste stuk werd het toezicht gehouden door een der kapiteins, en bij het tweede door een der luitenants van de schietschool. Somwijlen werd het vuur uit beide stukken gecombineerd, teneinde de regels voor het schieten met twee vuurmonden te kunnen beoefenen. Dienst op den 10en Mei 1889. Te 9 uur voor gedetacheerde officieren bespreking. Te 1 uur schietoefeningen met 2 Getr. Br. kanonnen van 10 cM. Standplaats rooiliju A. Bedding Nos. 1 en 2. In 't geheel 40 spring- granaten. Doel: de batterij op 1600 M., rooilijn B. Controlepost H°. 2, waarin een onderofficier. Leiding van de oefening der officieren, de kapitein S. Yan deze oefening gaat de schietstaat hiernevens. Alvorens echter eenige opmerkingen betreffende de wijze, waarop het vuur geleid, en de schietstaat ingevuld werd. Begel was, dat de leider zich in de batterij niet van den leidraad voor het schieten bediende. De schietregels moesten hem dus goed in het geheugen gegrift zijn. In de aanteekenboekje3 werden in verband daarmede steeds vooraf de onontbeerlijke notities gemaakt over opzethoogte, correctie, enz. van het 1° schot, over de lengte-en breedte spreiding, de correctie voor de eerste grens, met hoeveel meters de dracht door 1 °/00 opzethoogte meer of minder gewijzigd werd, enz., waardoor het gebruiken van de schootstafel voor den leider geheel onnoodig werd. Onmiddellijk nadat het schot was waargenomen, gaf de leider aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 223