213 - den kapitein-instructeur op, welke correctiëu naar aanleidiüg daarvan voor het volgende schot moesten worden gegeven. Men werd daar door geoefend zich vlug over de beteekenis en de consequentie van het schot te beraden. Meestentijds was de batterij telephonisch met den observatiepost nabij het doel verbonden. Gedurende het vuur werd van de waar nemingen van dien post gebruik gemaakt naar gelang de oefening zulks medebracht. De oefening in het waarnemen wordt zeer gebaat, wanneer men zich van een twijfelachtig waargenomen schot de juiste waarneming onmiddellijk kan laten seinen. Yoor het overige werden de schoten alleen dan als (-]-) enz. in rekening gebracht, wanneer zij on twijfelbaar als dusdanig waren waargenomen. Bij eenigen twijfel werd nimmer geschroomd een? te plaatsen. Minder geoefende leiders schromen wel eens zulks te doen, en zien over het hoofd, dat niets zoozeer het inschieten zal vertragen en soms zelfs geheel doen mis lukken, als het aanbrengen van correcties naar aanleiding van schoten, die verkeerd zijn waargenomen. Dit is nu wel eene alom bekende waarheid, maar de ondervinding leert, dat toch steeds in strijd daar mede wordt gehandeld, en het niet overbodig is er van tijd tot tijd de aandacht op te vestigen. Yoor kleine berekeningen in verband met de spreidingen en de invalshoeken werd zooveel mogelijk gebruik gemaakt van de sprei dingsliniaal. Het is opmerkelijk, welk eene handigheid in de behan deling van dat werktuigje men door een veelvuldig gebruik kan verkrijgen, en hoeveel gemak het verschaft. Ik raad daarom mijne collega's aan bij hunne berekeningen, ook aan de schrijftafel, steeds van dit instrumentje gebruik te maken. Nu zal het in Indië niet zoo gemakkelijk te bekomen zijn, terwijl de prijs buitendien vrij hoog is. Maar men kan zich gemakkelijk een spreidingsliniaal doen maken. De meeste onzer timmerlieden toch kunnen zeer goed de vaste liniaal en de beweegbaare liniaal of schuif van hout vervaardigen. Wanneer men nu uit de bekende Aanwijzing omtrent de inrichting en het gebruik van de spreidingsliniaaldie gemakkelijk te bekomen is, de figuren van de plaat knipt, en daar mede vaste liniaal en schuif te bestemder plaatse beplakt, verkrijgt

Indisch Militair Tijdschrift | 1890 | | pagina 226